Славиться Мануйлівка видатними людьми

Мануйлівка — мальовниче тихе село, куточок припсільського краю, славний своїм історичним минулим. За переказами, воно засноване запорізьким козаком Мануйлом, який разом зі своїми побратимами Юрком та Хорішком шукав місце для поселення після розпаду Запорізької Січі.

Село здавна славиться своїми видатними людьми, які або народились у Мануйлівці, або пов’язали з нею свою долю.
Серед видатних мануйлівчан — Іван Савелійович Ткаченко, художник-фарфорист. Народився Іван Савелійович 8 листопада 1912 року в багатодітній родині. Крім нього, помічниками для батьків зростали Ілля (помер у 12 років), Микола та єдина сестричка Ганна. Росли дружними, слухняними, допомагали батькам господарювати.

У 1927 році батько відвів усіх їх до школи. Старшого, Іллю, не взяли, бо був переростком. А Івана посадили у третій клас. Щось зо два місяці походив він до школи, коли помер Іллюша. Дуже вразила його смерть брата. Довго оплакував його, аж захворів; лікували хлопчика вдома. Пішов до школи тільки у 1930 році. Згодом закінчив школу колгоспної молоді, учительські курси, мав право викладати малювання у школі…
Та Іванові дуже хотілося вивчитися на художника. Але спочатку юнак відслужив три роки у лавах Червоної Армії. А в 1937 році І.С.Ткаченко вступає до Одеського державного художнього училища.
Під час Другої Світової війни Іван був на фронті. Залишився живим, хоча не раз смерть підстерігала його. Розповідав: «Стою під кущем і подумав: «Перейду до іншого куща». Перейшов. А воно як рвонуло! То на тому місці, де стояв, не залишилося жодної галузки. Мабуть, мене Бог боронив за те, що багато змалював ікон».

За роки війни Іван Савелійович створив художній альбом «У битвах за Вітчизну», у якому відтворив численні епізоди війни. Портрети військових полководців, написані Іваном Ткаченком, зберігаються у різних військових музеях. Працюючи старшим креслярем оперативного відділу штабу армії, художник показав себе ще й здібним плакатистом, бійцем-агітатором. Найважливіші роботи того часу: плакат «І на оновленій землі не буде більше супостата», конкурсна робота «Червона Армія в Закарпатті», а також «Знамено Перемоги над Берліном».
Після закінчення в 1948 році Одеського державного художнього училища Іван Ткаченко працює художником на Коростенському фарфоровому заводі. За роки праці, буваючи у мальовничих куточках Криму, Абхазії, Аджарії, рідної Полтавщини та Полісся, створив чимало робіт, які зображують переважно історичні місця, природу й архітектурні пам’ятки. Усі твори художника вчать розуміти, любити і шанувати неповторну красу пам’ятників архітектури, берегти їх. Творчі завдання, які ставив перед собою Іван Ткаченко, — висловити в картинах своє ставлення до дійсності, свої душевні поривання, передати засобами яскравих тонів усе кольорове багатство природи.
Іван Ткаченко за фахом — художник-кераміст, і більшу частину свого таланту присвятив декоративно-прикладному мистецтву. Його роботи експонувалися на багатьох виставках. Свій вклад художник Ткаченко вніс і у створення експозиції в музеї Максима Горького у рідному селі. Зокрема, тут зберігається велика ваза його роботи; на одному її боці — портрет Максима Горького, на зворотному — композиції за творами письменника. Також у музеї є картини художника: «Проводи Горького до станції Галещина», «Горький серед селян», портрет Тараса Шевченка та інші. Багато робіт Івана Ткаченка зберігається і у місцевому шкільному музеї.
Збереглося декілька листів художника до тодішнього керівництва Мануйлівського художньо-меморіального музею О.М.Горького.
20 червня 1992 року Івана Семеновича Ткаченка не стало. Пішов із життя художник, керамік, скульптор – Людина. Не можна забувати таких людей, які обдаровані талантом від Бога. Іван Савелійович міг стати не тільки художником, а й музикантом, поетом, бо у юні роки сам виготовляв музичні інструменти, грав на них, писав вірші. Пам’ять про Івана Ткаченка живе і буде жити у його творах. Завітайте до Мануйлівського музею, щоб познайомитися ближче із роботами великого майстра.

Любов МИЛЕНЬКА,
директор Мануйлівського художньо-меморіального музею О.М.Горького

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *