Економіка на карантині. Як держава захищає населення та підприємців?

Пандемія COVID-19 стала викликом не лише для медицини, а й для світової економіки. Щоб допомогти країні пережити карантин, Верховна Рада ухвалила два антикризові закони, які президент Володимир Зеленський терміново підписав

Лікарняні та відпустки

Депутати Верховної Ради внесли до трудового законодавства норму, яка змінює умови відпустки за власний рахунок. На час карантину обмеження у 15 днів знімається. Будь-який працівник може з власної ініціативи піти на весь час карантину у відпусту за власний рахунок. Водночас під час карантину діє особливий порядок видачі лікарняних для людей, які вирішили самоізолюватись на 14 днів. Усі виплати здійснюватимуться у повному обсязі з першого дня ізоляції.

Соцвиплати та надбавки

У Міністерстві соціальної політики наголосили, що всі виплати відбуваються за графіком. Укрпошта працює у звичайному режимі, доставляючи виплати пенсіонерам додому. Більше того, глава держави пообіцяв пенсіонерам додаткову фінансову підтримку.
«Громадяни, які отримують пенсію менш як 5 тисяч гривень, мають отримати доплату в розмірі 1 тисячі гривень», — заявив президент Володимир Зеленський.
Збільшать виплати також медичним працівникам, які допомагають боротись із коронавірусом, і тим, хто забезпечує основні сфери життєдіяльності. Відповідно до ухваленого депутатами рішення, обсяг надбавки може сягнути двох зарплат.
На період карантину Верховна Рада заборонила припиняти соцвиплати внутрішньо переміщеним особам, навіть якщо вони порушили умови перебування на обліку.
Безробітних реєструватимуть у перший день після звернення й одразу призначатимуть допомогу по безробіттю.

Cубсидії та комуналка

Верховна Рада також гарантувала збереження житлових субсидій під час карантину. У боржників не відбиратимуть пільги, не відключатимуть послуги, і їх не виселятимуть із житла. Крім того, Кабінет міністрів планує компенсувати громадянам певний відсоток комунальних платежів.

Зміни для бізнесу

Верховна Рада прирівняла запровадження карантину юридично до форс-мажорних обставин. Підприємців не штрафуватимуть за порушення податкового законодавства, вчинене в період із 1 березня до 30 квітня 2020 року. Впродовж цього часу звільняються від сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ) ФОПи, фермери та «особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність» (науковці, викладачі, артисти, нотаріуси тощо). Штрафи за несвоєчасну або неповну сплату ЄСВ скасовуються.
З 18 березня до 31 травня запроваджується мораторій на державні перевірки господарських підприємств, а також на податкові перевірки. На додаток, відтерміновується обов’язкове використання касових апаратів (РРО).
Відповідно до законодавчих змін, власники підприємств та керівники установ можуть змінювати режим роботи, попередивши про це населення. При цьому з 1 березня до 30 квітня не нараховуватиметься податок на нежитлову нерухомість, а також плата за землю. Крім того, призупиняються виплати по споживчих кредитах.

Центр громадського моніторингу та контролю

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *