Що робити із загиблими тваринами?

Нині у районі, як у по всій Україні, існує гостра проблема з утилізації трупів, решток тварин і птахів, які загинули або були вимушено забиті на тваринницьких фермах чи у приватному господарстві селян. Адже чинні Правила облаштування й утримання діючих (існуючих) худобомогильників та біотермічних ям для захоронення трупів тварин у населених пунктах України забороняють улаштування нових худобомогильників та біотермічних ям

На території Козельщинського району на обліку ветеринарної служби перебувало 15 худобомогильників. Із часом частина їх лишилася безгосподарною унаслідок розпаду тваринницьких господарств, а решта потребує належного упорядкування та реконструкції. Як вихід зі становища радимо утилізувати рештки тварин у спосіб, дозволений законом.
У нашій державі найчастіше використовують знезараження у біотермічних ямах (так званих ямах Беккера), переробку на м’ясо-кісткове борошно, спалювання в утилізаторах (крематорах), переробку на спеціальних заводах, а у виняткових випадках — поховання у спеціально відведених місцях.
При неможливості захоронення трупів тварин та інших біологічних відходів у діючих худобомогильниках (біотермічних ямах) на території нашого району рекомендуємо спалювати такий матеріал чи закопувати, попередньо обов’язково повідомивши ветеринарну службу для виключення інфекційного захворювання тварини чи птиці за телефонами 3-11-24, 3-11-38.
Рештки загиблих тварин ні в якому разі не розміщуйте у смітниках, не кажучи уже про те, щоб залишити їх розкладатися просто неба посеред поля чи на інших територіях. Це загрожує поширенням небезпечних інфекцій, спільних для людини та тварини, — туберкульозу, бруцельозу. А ще тварини часто гинуть від сибірки, сказу, атипової пневмонії, збудники яких можуть зберігатися у трупах тривалий час.
При виборі ділянки для захоронення трупу потрібно враховувати рівень ґрунтових вод (не менше трьох метрів), а також той фактор, що не можна закопувати тваринні рештки на крутих схилах, де часто відбуваються розмивання свіжих могил, у місцях, що заливаються весняними й зливовими водами.
Трупи тварин закопують на глибину не менше, ніж 2 метри, із насипом землі 0,5 метра, при цьому шар землі біля ями, на якому лежав труп, скидають у яму разом із трупом. Дно ями перед цим засипають сухим гашеним вапном або іншими дезинфікуючими засобами, що містять хлор.
Ділянку, де виявили труп чи інші біологічні відходи, дезинфікують сухим хлорним вапном із розрахунку 5 кг/м2, потім перекопують на глибину 25 см. Транспортні засоби, інвентар, інструменти після транспортування трупів та інших біологічних відходів, дезінфікують або знищують.
Для дезинфекції застосовують один із таких хімічних засобів: 4% гарячий розчин їдкого натру (каустичну соду), 3% розчин формальдегіду, розчин препаратів, які містять не менше 3% активного хлору або інші деззасоби.
Всесвітня організація ФАО підготувала Практичні поради «Утилізація трупів тварин і птахів, які загинули або були вимушено забитими, на малих та середніх тваринницьких фермах», які можна переглянути на їхньому офіційному сайті за адресою: www.fao.org.

Козельщинська районна державна лікарня
ветеринарної медицини

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *