Як обробити деревину, щоби довше служила

Один із найдавніших матеріалів, який людина почала використовувати собі на користь, — деревина (палиця ж була чи не першим знаряддям виробництва наших предків).
Але щоб деревина служила нам якомога довше, ми теж маємо їй послужити — правильно обробити, захистити, подбати про її міць і зовнішній вигляд. Тим більше, що досвід багатьох поколінь вправних господарів — до наших послуг

Засіб проти плісняви. 100 г сульфату заліза нагріти у металевому посуді, постійно помішуючи, доки він не почне біліти. Після цього відокремити від нього 22 г і змішати з 44 г звичайного галуну та 48 г повареної солі. Суміш розчинити в 1 л прохолодної води й отриманим розчином за допомогою щітки покрити місця, що запліснявіли.

Проти гниття. Щоб дерев’яні стовпчики не гнили швидко, закопувати в землю їх потрібно вузьким боком, тобто боком, протилежним напрямку росту дерева. Помічено, що дубові стовпчики, забиті у ґрунт у напрямку росту дерева, товстішим боком, згнивають уже через 10-12 років, тоді як закопані протилежним боком за той самий термін не мають ознак гниття.
Крім того, варто перед закопуванням попередньо занурювати нижню частину стовпа у гаряче відпрацьоване тракторне або машинне мастило, солідол, інші в’язкі мастильні матеріали, щоб вони створили певний захисний шар на поверхні деревини. А можна, задля унеможливлення гниття закопаних у землю дерев’яних стовпів, обпалити їх кінці у багатті. Щоб деревина з усіх боків обгоріла рівномірно, можна обернути частину майбутнього стовпчика, яку потрібно обпалити, будь-якою тканиною, змоченою у гасі або відпрацьованому маслі, і підпалити.

Водовідштовхувальне покриття. Розтопити 200 г бджолиного воску, змішати його з 200 г лляної олії. Окремо при нагріванні змішати 100 г каніфолі та 160 г соснового скипидару. Обидві отримані суміші змішати у великому емальованому посуді й нагріти на водяній бані до 80 °С. За бажання суміш можна забарвити морилкою. Деревину змочувати теплою сумішшю за допомогою щітки або поливаючи.

Покриття для захисту від вологи. Розтопити 100 г каніфолі у металевому або емальованому посуді й додати, помішуючи, 100 г чистого просіяного дрібного піску та 20 г дрібно намолотої крейди або таку саму кількість калію преципітату. Не припиняючи помішування, додати до суміші краплями 8 г лляної олії, а після цього — 3-4 краплі сірчаної кислоти. Якщо суміш виявиться надто густою, можна додати ще трохи лляної олії.

Водостійкі та вогнестійкі покриття. Пропонуємо кілька рецептів таких засобів.
Рецепт 1. Невелику кількість столярного клею (близько 1 г) розчинити у 880 мл нагрітої до температури 40 °С води. Маленькими порціями, постійно помішуючи, додати 70 г сульфіду амонію та 50 г бури.
Рецепт 2. Розчинити 10 г столярного клею в 1140 мл теплої води, потім до розчину додати, помішуючи, послідовно 4 г двохлориду цинку, 160 г хлориду амонію та 114 г бури.
Рецепт 3. До 1400 г розчинного рідкого скла додати, помішуючи, 200 г дрібної меленої крейди та 200 г тальку.
Деревну поверхню слід ретельно обробити шкуркою, очистити від пилу і змастити за допомогою губки або лляної серветки одним із зазначених засобів.

Вогнезахисні розчини для просочення деревини. Теж кілька варіантів.
Рецепт 1. Розчинити в 1 л води 300 г звичайного галуну, 100 г сульфату цинку і 50 г сульфату міді. Дерев’яний виріб занурити у розчин і тримати в ньому 4-5 днів.
Рецепт 2. Деревину намочити розчином рідкого скла (20-28 масових частин скла на 100 масових частин води). Виріб висушити і змазати розчином із рівних частин хлориду амонію, хлориду кальцію та магнезії у 10 частинах води, після чого висушити на повітрі.
Рецепт 3. Деревину просочити розчином з 10 кг фосфату діамонію, 1 кг борної кислоти і 100 л води.
Рецепт 4. Дерев’яний предмет замочити у розчині, приготованому із 70 кг сульфату амонію, 50 кг бури, 1 кг столярного клею та 880 л води; або: 5 кг столярного клею, 2 кг хлориду цинку та 57 кг бури і 570 л води.

…І деревні жуки. Ці комахи ушкоджують головним чином старі меблі. Але щоб цього не сталося, можна заздалегідь обробити деревину проти таких шкідників одним із запропонованих далі засобів.

Рецепт 1. 850 г лляної олії змішати з 4 г креозоту (продається у ветеринарних аптеках). Цю суміш нанести щіткою на дерев’яні елементи.
Рецепт 2. 8 г нафталіну розчинити, постійно помішуючи, у 92 г бензину (слід бути дуже обережними — вогненебезпечно!). Елементи з деревини намазати щіткою, умоченою у цю суміш.

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *