Що чекає на райдержадміністрації та районні ради після створення нових районів?

Реорганізацій, а тим більше ліквідацій районних державних адміністрацій та районних рад у цьому році не передбачається

Про це у коментарі порталу «Децентралізація» повідомив заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода, коментуючи питання схвалення Урядом постанови ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів».
За його словами, утворення, реорганізація, ліквідація районних державних адміністрацій може розпочатися у 2021 році.
«Готується нова редакція проєкту Закону «Про місцеві державні адміністрації». Ним і буде визначено їхні повноваження, регламентовано діяльність РДА, структура, чисельність. Пропозиції до законопроєкту пройдуть широкі публічні обговорення. З прийняттям відповідного законодавства, Уряд прийме низку рішень щодо формування нових РДА та часові рамки перехідного періоду. За потреби, у районах, які будуть ліквідовані, можуть продовжити функціонування на певний період окремих структурних підрозділів РДА, які надають важливі послуги, наприклад соціального забезпечення. Так само не передбачається якогось тотального вивільнення працівників РДА, як це сьогодні хтось лякає. По перше, нові РДА повинні стати більш інституційно спроможними і дієвими і для їх комплектації потрібні висококласні службовці, які сьогодні є в РДА. По друге, громади отримали широкий спектр повноважень, для виконання яких також потрібні якісні кадри, яких поки що вкрай бракує. Хто б де не працював — він усе одно живе в якійсь громаді, то ж зможе продовжити свою роботу чи у виконавчому комітеті ради громади, чи у Центрі надання адмінпослуг… Є багато інших варіантів», — прокоментував заступник Міністра.
А як же людям з віддалених до райцентру громад тепер їздити до райдержадміністрацій, якщо відстань велика?
«Перше – потреби такої не буде. Всі необхідні послуги мешканці отримуватимуть на території своїх новоутворених громад – це і є сутність децентралізації, яка має наблизити послуги, в тому числі з районного рівня до громад. Друге – ми повинні створити систему послуг, коли не люди мають їздити до влади, а навпаки – влада до людей», – зазначив В’ячеслав Негода.
Які будуть повноваження у районних державних адміністрацій нових районів?
РДА у нових районах, до внесення змін до Конституції України, здійснюватимуть повноваження квазі виконавчих органів районної ради, оскільки районні ради не мають своїх виконавчих комітетів і завжди делегують свої повноваження РДА. У змінах до Основного Закону, як передбачається, це буде змінено. Також РДА здійснюватимуть координаційні повноваження між територіальними органами центральних органів виконавчої влади на районному рівні і забезпечуватимуть законність на відповідній території.
А що буде з районними радами?
Районні ради передбачені Конституцією України, а отже, вони діятимуть і на рівні нових районів. Інший варіант можливий лише після внесення відповідних змін до Основного Закону. Тобто районні ради, які зараз діють, функціонуватимуть доти, поки в повноваження не вступлять новообрані ради нових районів. Ради нових районів є правонаступниками всього майна, прав та обов’язків районних рад, території яких були включені до складу відповідного нового району.

Нагадаємо, Кабінет Міністрів затвердив адміністративний план поділу Полтавської області. Відтак, на Полтавщині планують утворити райони із центрами у Полтаві, Лубнах, Миргороді та Кременчуці.

Джерела:
decentralization.gov.ua, np.pl.ua, suspilne.media

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *