Підвищені мінімалка і пенсії не покриють шаленого росту тарифів і цін

Пенсія і трудовий стаж
Напередодні новорічних свят фахівці Пенсійного фонду завершили перерахунок пенсій окремих категорій громадян з 1 січня 2021 року у зв’язку з підвищенням розміру мінімальної заробітної плати. Йдеться про виконання вимог статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок стосується осіб, які досягли 65-річного віку та мають 35 років страхового стажу для чоловіків та 30 років — для жінок. Мінімальна пенсія цієї категорії громадян зросте з 2100 до 2 400 гривень (40% мінімальної заробітної плати).
Статистика свідчить, що перераховані з 1 січня 2021 року пенсії одержать 99,2 тис. громадян, що становить майже 25% від загальної кількості пенсіонерів регіону. Середній розмір підвищення становитиме близько 340 гривень.
Виплата пенсій у січні розпочнеться за графіком, запевняють у головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Ціна газу
Відповідно до постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, з 1 січня більшість постачальників газу в Україні підвищують вартість послуги з доставки газу. Зокрема, АТ «Полтавгаз» тепер бере 2,31 грн за доставку кожного кубометру газу. Тобто ця частина тарифу збільшилася удвічі. Платіж за споживання газу залишався на рівні 1/12 від обсягу газового року споживання, помноженої на тариф.
З 1 січня 2021 року ціна на газ для побутових споживачів складає 8910 грн за 1000 м3.
За грудень 2020 року ми платимо по 7920 грн за 1000 м3.

Тарифи на електроенергію
Кабінет міністрів України вперше за три роки підвищив тарифи на електричну енергію для побутових споживачів.
Урядовці все ж скасували пільгову ціну на електроенергію для населення — 90 копійок за перші 100 кВт/год. З січня і до 31 березня 2021 року вартість електрики встановлено на рівні 1,68 грн за кВт/год.

Заробітна плата і прожитковий мінімум
1 січня набрав чинності новий Державний бюджет України на 2021 рік. Він передбачає збільшення мінімальної зарплати до 6000 грн. Це на 1000 грн більше, ніж наприкінці 2019 року.
Загальний показник прожиткового мінімуму з 1 січня становитиме 2270 грн.

Податки для ФОПів, касові апарати
Завдяки підвищенню зарплат і прожиткового мінімуму, з 1 січня 2021 зростають і податки для фізичних осіб-підприємців. Єдиний соціальний внесок для ФОПів тепер становить 1320 грн на місяць замість 1100 грн, а з грудня він підвищиться до 1430 грн.
Водночас, ФОПи першої групи зможуть скористатися податковими канікулами у рамках підтримки бізнесу під час локдауну. Термін таких послаблень — з грудня 2020 року до травня 2021 року. Тобто у 2021 році ФОПи зможуть зекономити 6600 грн на сплаті ЄСВ і 1094,5 грн на сплаті єдиного податку.
Крім того, з нового року для них уводять нові ліміти щодо обсягів доходу:
перша група — 1,002 млн грн;
друга група — 5,004 млн грн;
третя група — 7,002 млн грн.
Також з 1 січня підприємці можуть вибрати: вести облік в електронному чи паперовому виглядах.
Планувалося, що з січня 2021 року реєстратори розрахункових операцій (касові апарати) стануть обов’язковими для певних видів діяльності другої-четвертої груп ФОПів, а з квітня — для всіх платників єдиного податку другої-четвертої груп. Але через пандемію, що «вдарила» по підприємцях, та їхні протести з цього приводу, Верховна Рада відтермінувала фіскалізацію на рік.

Мікрокредити
1 січня набув чинності закон, згідно з яким фінансові установи повинні розкривати повну вартість мікрокредитів — позик, які менші за мінімальну зарплату у шість тисяч гривень, та короткострокових запозичень терміном дії до одного місяця. Фінансові компанії зобов’язані вказувати реальну річну процентну ставку за мікрокредитами з усіма без винятку витратами клієнта.
Максимальна планка штрафів та пені — це тепер подвійна сума кредиту. Причому таке обмеження заборонено збільшувати за домовленістю сторін, навіть якщо така умова передбачена в угоді.

Українська — обов’язкова
З 16 січня українська мова стає мовою обслуговування споживачів в Україні як єдина державна. Тож відповідно до статті 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» усі надавачі послуг, незалежно від форми власності, повинні обслуговувати споживачів, надаючи інформацію про товари та послуги українською мовою. Виключно на прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися іншою мовою, у тому числі російською.

Санітарні правила для шкіл
У Міністерстві охорони здоров’я України видали нові санітарні правила для шкіл, якими встановлюється таке:

  • обов’язкова наявність внутрішніх туалетів у приміщеннях шкіл;
  • недопуск до роботи працівників шкіл без медогляду або з протермінованим медоглядом;
  • пересаджування учнів щонайменше двічі на рік. Учнів, які часто хворіють на застуди, ревматизм, ангіни, рекомендовано садити у третьому ряді, від вікна, ближче до внутрішньої стіни;
  • нові підходи до розсаджування і харчування учнів;
  • наявність кількох типів меблів, щоб школярів можна було садити за парти згідно з їхнім зростом;
  • офіційно дозволене дротове і бездротове підключення до інтернету;
  • нові вимоги до комп’ютерного обладнання: екран комп’ютера має бути не менше 15 дюймів, екран ноутбука — 14 дюймів, з мишкою і клавіатурою;
  • заборона оренди шкіл не під освітні потреби.

Харчування у школах
Ще одна ініціатива МОЗ — із січня школярів годуватимуть за принципом «шведського столу». За словами головного санітарного лікаря країни Віктора Ляшка, школярі, які мають довідку від лікаря про ті чи інші дієтичні потреби зі встановленим відповідним діагнозом, зможуть отримувати особливе харчування.
«Уперше на нормативно-правовому рівні врегульовано питання організації харчування дітей з особливими потребами: тепер якщо у дитини є довідка від сімейного лікаря або педіатра, що у неї є певні дієтичні потреби, то власник закладу зобов’язаний організувати окреме харчування для цієї дитини з урахуванням дієтичних потреб», — резюмував Віктор Ляшко.
Заборонено продавати у шкільних буфетах та автоматах чіпси, сухарики, м’ясні та рибні продукти промислового виробництва, ковбаси, сосиски, копчену і солену рибу та цукерки.
Також встановлено продукти, які мають бути у щоденному шкільному раціоні учнів: злакові, овочі, фрукти, ягоди та молочні продукти.

Отримання субсидій
З першого дня нового року в Україні змінилися правила отримання громадянами державної допомоги. За словами міністерки соціальної політики Марини Лазебної, з 2021 року в Управлінні соціального захисту не проводитимуть особистий прийом громадян. Тепер подати заяву для отримання субсидій та пільг українці зможуть за допомогою платформи «Дія» або поштою. До того ж, із цим питанням можна звертатися до місцевих громад.
Окрім того, Міністерство соцполітики розширило коло отримувачів субсидій від держави. Зміни торкнулися й тимчасово безробітних українців, братимуться до уваги їхні доходи за останній місяць. Є умова отримання допомоги по частковому безробіттю — три місяці потрібно платити єдиний соціальний внесок.
Також із нового року субсидію отримуватимуть ті українці, котрі доглядають за особами з інвалідністю, і ті, чиї родичі тимчасово перебувають за кордоном.

Штраф за продаж електронних сигарет
З 1 січня 2021 року, за законом, передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил торгівлі тютюновими виробами для електричного нагрівання (ТВЕН), електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в них.
Відтепер штраф за продаж цих товарів особам до 18 років становитиме від 400 до 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (6 800-13 600 гривень).

Реєстрація на пробне ЗНО
З 5 до 19 січня включно 11-класники матимуть змогу зареєструватися на пробне зовнішнє незалежне оцінювання. У 2021 році, через пандемію, кожен учасник може обрати лише один предмет для проходження пробного тестування. З усіх предметів воно відбудеться в один день — 10 квітня, результати будуть 16 квітня.
Вартість пробного ЗНО буде відрізнятися в залежності від регіону — від 195 до 255 гривень. Також цього року кожен учасник пробного тестування матиме змогу завантажити зошити з усіх предметів із переліку і пройти тестування вдома, а потім внести відповіді у форми на спеціальному сервісі для визначення результатів. Підготують для учасників пробного оцінювання і офіційні відеокоментарі до завдань з їх детальним аналізом та порадами.

Мобільні оператори
Українські мобільні оператори «Київстар», «Vodafone Україна», lifecell та оператор фіксованого телефонного зв’язку «Укртелеком» повідомили, що з кінця грудня-початку січня підвищують тарифи на свої послуги.
Так, «Київстар» скасує деякі давні контрактні тарифи, якими користується близько 1,5% абонентів. Їм пропонують перейти на інші — дорожчі. Vodafone підвищить ціни на зв’язок для абонентів, які використовують нішеві архівні тарифні плани — вони вже недоступні для підключення. lifecell підвищує тарифи для семи застарілих тарифних планів, частина з яких — акції, де оператор гарантував вартість тільки до кінця грудня 2020 року.

Зміна по батькові
З 1 січня 2021 року українці мають можливість змінити своє ім’я по батькові. Відповідний закон набуває чинності та дозволяє робити це з 16 років — як і ім’я та прізвище. З 14 років змінити по батькові можна лише за згодою батьків чи піклувальників.
Дозвіл може підписати лише один із батьків у випадку, якщо другий помер, позбавлений батьківських прав, зник безвісти чи визнаний недієздатним. Якщо ж другий з батьків не підпадає під згадані вище винятки і проти змін, то остаточне рішення прийматиме суд або органи опіки.

Правила безвізу
З 2021 року українцям перед поїздкою до держав ЄС доведеться отримати попередній дозвіл на поїздку шляхом подачі онлайн-заявки.
Видача авторизації на подорож буде займати кілька хвилин у разі відсутності зауважень у правоохоронних органів ЄС або елементів, які потребують подальшого вивчення.
Однак за кожне звернення подорожуючому потрібно буде сплатити комісію у розмірі 7 євро. Водночас авторизація буде дійсна протягом трьох років або до закінчення терміну дії проїзного документа, зареєстрованого при подачі заявки.
Така процедура дозволить Європейському союзу завчасно ідентифікувати осіб, які можуть представляти міграційну загрозу або загрозу безпеці, і значно підвищить безпеку зовнішніх кордонів ЄС. Також система дозволить суттєво зменшити кількість відмов у в’їзді до ЄС безпосередньо при перетині кордону.

Вартість документів
Із 1 січня зросла вартість оформлення біометричних паспортів, закордонного паспорта, а також посвідок на тимчасове та постійне проживання.
Вартість паспорта громадянина України у формі картки зросла з 345 грн до 363 грн (оформлення до 20 робочих днів) і з 471 грн до 489 грн (до 10 робочих днів).
Паспорт громадянина України для виїзду за кордон тепер стане у 694 грн за умови оформлення документа до 20 робочих днів (нині 682 грн), або у 1046 до семи робочих днів (нині 1034 грн).
Вартість посвідки на тимчасове проживання зросте з 891 грн до 915 грн, а посвідки на постійне проживання з 728 грн до 752 грн.
Біометричний паспорт громадянина України вперше при досягненні 14-річного віку при оформленні до 20 робочих днів буде і надалі безкоштовним.

За матеріалами
ГУ Пенсійного фонду України в Полтавській області, сайтів Головбух, Економічна Правда, novyny.24tv.ua,
thepage.ua, zaxid.net, bykvu.com

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *