МЕДИЧНА РЕФОРМА: ВІД СЕЛА ДО СЕЛА, ВІД ПАЦІЄНТА ДО ЛІКАРЯ…

Частина третя — заключна

Місяць тому ми розмірковували на сторінках газети про медичну реформу в наших козельщинських реаліях — адже впритул зіткнулися з проблемою фінансування ФАПів у нових умовах; із кадровою проблемою та недостатністю матеріально-технічного забезпечення медичних закладів. Долею медицини Козельщинського краю переймалися всі: керівники району, очільники об’єднаних територіальних громад, самі медики й пересічні селяни.
Нагадаю, друга стаття мого «медичного» циклу впритул підійшла до необхідності конкретних дій з боку органів місцевої влади та самоврядування.

За той час, що минув після виходу моєї попередньої статті про медичну реформу, відбулося чимало подій, які стали наслідком перемовин між гілками влади, координації дій. Чому я говорю про різні гілки влади? Бо вийшло так, що наш Козельщинський центр первинної медико-санітарної допомоги підпорядкований районній раді, але у той же час опікується медичними закладами як району, так і Козельщинської ОТГ. Тобто, перейматися його долею мають як районна рада разом із сільськими радами, що не увійшли у громаду, так і сама Козельщинська ОТГ.
Тож чи є на що сподіватися нам, пересічним пацієнтам? Чи матимемо пристойне медичне обслуговування у нашій місцевості?

Доки готувалася до друку моя попередня стаття, відбулося перше пленарне засідання чергової 27 сесії районної ради сьомого скликання, на якому точилися дискусії на цю тему. Але того дня до якогось конкретного рішення не дійшли, тож сесію не закрили — була потреба у додатковому вивченні ресурсів і можливостей. З цією метою голова районної ради разом із головним лікарем Козельщинського ЦПМСД Ольгою Явтушенко об’їхали підвідомчі фельдшерсько-акушерські пункти, щоб на місці вивчити ситуацію.

Козельщинська об’єднана територіальна громада зі своїми висновками теж не забарилася. Про те, як зберегти фельдшерсько-акушерські пункти на території ОТГ, говорили депутати селищної ради та старости на спільному засіданні постійних комісій. Учасники зібрання підтримали пропозицію селищного голови Олександра Троцького щодо однозначного збереження існуючої мережі ФАПів, адже саме тут надають сьогодні найпершу допомогу селянам. Як вихід із ситуації — громада береться фінансувати зі свого бюджету заробітну плату працівникам ФАПів у розмірі 50 відсотків. До речі, оплата послуг на енергоносії медичних закладів первинки, а також фінансування паліативної медицини також здійснюється з бюджету громади. 

Крім того, Козельщинська ОТГ готова до придбання житла для молодого спеціаліста — сімейного лікаря, у разі залучення його для роботи у медичних закладах громади.
Що ж, це вже схоже на світло у кінці тунелю. Тим більше, що наступного дня відбулося друге пленарне засідання згаданої вище сесії районної ради. Головним було питання про стан надання медичної допомоги населенню Козельщинського району та необхідність забезпечення доступності і якості медичних послуг, збереження мережі медичних закладів у сільських населених пунктах. Реалізація рішення з цього питання передбачає придбання квартир для лікарів, медичного обладнання, комп`ютеризацію ФАПів та центральної районної лікарні, ремонти приміщень медичних закладів, збереження мережі фельдшерсько-акушерських пунктів району тощо. Тим більше, що рішення ґрунтувалося на детальному звіті про сільські заклади медицини, які об’їжджали напередодні.

Зауважу, що давно на зібраннях такого рівня не приділяли такої пильної уваги нашим медикам, аж до демонстрації новітнього медичного обладнання прямо у сесійній залі. Присутні ознайомилися із сучасним медичним обладнанням, яке надав медичним закладам первинки Світовий банк у ході реалізації в області пілотного проекту реформування галузі. Усі змогли на власні очі переконатися, що початок сучасної матеріальної бази вже є; місцева ж влада має поповнювати й оновлювати цю базу.
І про ще один, не менш важливий фактор ішлося на цій сесії — про відновлення практики придбання житла для лікарів. У цьому напрямку, до речі, вже ведеться робота: оголошено конкурс на придбання квартири для медиків.

Для більш повного виконання рішення сесії райради щодо подальшого розвитку та функціонування нашої місцевої медицини залучено і спонсорську допомогу: нещодавно Козельщинський Центр ПМСД та центральна районна лікарня отримали таку необхідну нині комп’ютерну техніку: два ноутбуки та вісім комп’ютерів від Біланівського і Полтавського гірничо-збагачувальних комбінатів.
Отже, початок є. А наша з вами справа (маю на увазі тих, хто ще цього не зробив) — укласти декларації зі своїми сімейними лікарями. Не забуваймо, що цим ми сприяємо збільшенню грошового потоку у нашу місцеву галузь медицини. Головне — не збавляти темпів, діяти злагоджено, у єдиному ритмі. І тоді у нас усе вийде.

Надія ЛИТВИН

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *