А ШАХРАЇВ УСЕ БІЛЬШЕ, І ВОНИ ВСЕ НАХАБНІШАЮТЬ…

Зараз у соцмережах з’являється багато повідомлень про телефонних шахраїв. Одні називають себе співробітниками поліції і пропонують «викупити» вашу дитину, яка нібито скоїла якийсь злочин (аварію, убивство тощо). Інші представляються службою безпеки того чи іншого банку і пропонують назвати паролі, коди тощо для того, щоб начебто їх змінити й убезпечити. Ще є всілякі повідомлення про те, що ви виграли автомобіль, квартиру чи інші матеріальні блага, і прохають або зателефонувати за певним номером чи відправити смс-повідомлення, щоб підтвердити свою згоду на виграш (після чого з ваших рахунків зникають гроші).

А ось зовсім нещодавно з моєю подругою трапилася подібна неприємність. На щастя, її гроші лишилися цілими, але нерви і клопіт уже напевне додали сивини у волосся. Описую все детально, щоби попередити вас, шановні читачі: не розслабляйтеся і не будьте надто довірливими, бо це може дорого вам коштувати. Отже, далі — пряма мова моєї подруги:

— Усе почалося з того, що я отримала від Vodafone таке смс-повідомлення: «Шановний клієнте, ви можете допомогти дітям, передавши 200 бонусів для програми з лікування дітей «Добра справа у подарунок». Для обміну бонусів наберіть 7772*200# Дякуємо за небайдужість! Деталі: www.vodafone.ua/dobroedelo_200b».
Я вирішила зробити dobroedelo, тобто добру справу, тож набрала пропоновані цифри, щоб перерахувати бонуси.
Через дві години мені надійшов дзвінок з номера +380501670398, чоловік відрекомендувався співробітником Vodafone, сказав, що хтось подав заявку на заблокування моєї сім-карти, і запитав, чи це дійсно була я. Я вирішила, що коли передавала свої бонуси на благодійність, мабуть, набрала неправильну комбінацію цифр. Тож відповіла, що я такої заявки не подавала. На що він сказав, що для захисту від таких випадків треба придумати якийсь пароль, щоб там було слово латинськими буквами і 4 цифри. Перепитав, чи я більше ніде не використовую в паролях ці 4 цифри. Тоді сказав, що зараз мені прийде смс з кодом, який я повинна йому повідомити. «<#>My Vodafone code: **** (не повідомляйте його нікому)+WbwTarlenF» — це мені таке прийшло від Vodafone, тільки замість зірочок були цифри, я йому їх назвала. Попрощалися, та й по тому.

Поки ми з ним розмовляли, як виявилося, від Vodafone прийшло друге смс-повідомлення, яке я чомусь не помітила відразу, а побачила тільки тепер, коли історія закінчилася: «29.03.2019 в 19:22:14 здійснений вхід у мобільний додаток My Vodafone. Якщо це були не Ви, завершіть усі сесії на вашому пристрої. Інструкція: https://goo.gl/DxAodn».
Але спочатку я побачила наступне смс: «Увага! Заявка на заміну SIM-картки – Якщо Ви не подавали заявку, зателефонуйте: 0800400111 (безкоштовно з будь-якого номера в Україні)».
Я почала дзвонити на вказаний номер, але це мені не вдалося. Набрала свій номер із іншого телефону, гудки йшли, але мій телефон не дзвонив, а потім виклик відбили. Дзвоню вдруге — абонент уже поза зоною зв’язку.
Я подзвонила у Vodafone, щоб заблокувати свою сім-карту. Паралельно сиділа в Інтернеті й отримала на електронну пошту повідомлення від Google про те, що зараз хтось міняє мій пароль на моєму Google-акаунті. На щастя, я встигла зайти в акаунт і поміняти пароль на інший. У цей же час я вже переговорила з оператором Vodafone і заблокувала сімку, а потім почала дзвонити в ПриватБанк, бо звідти теж мені прийшло повідомлення такого змісту: «Нещодавно за Вашою карткою було зафіксовано підозрілі операції, що могли виявитися шахрайськими. На жаль, ми не змогли зв’язатися з Вами за номерами телефонів, які Ви залишали в банку, щоб прояснити ситуацію. Тому з метою безпеки Вашу картку було тимчасово заблоковано. Розблокувати картку Ви можете, звернувшись у будь-яке відділення ПриватБанку.»
Зауважу: все це відбувалося у п’ятницю ввечері, напередодні вихідних. Добре, що я живу у місті і в нас є офіс Vodafone , який працює по суботах, як і офіс Приватбанку, до речі. Тож у суботу зранку мені вдалося багато справ: перш за все, я дізналася, що гроші з карток нікому зняти не вдалося, дякувати Богові; тож я поміняла банківські картки, а ще — прив’язала рахунки до іншого телефонного номера.
Уже згодом я отримала смс від ПриватБанку: «Підтвердіть оплату 70 грн. Співробітник банку ніколи не запитує паролі. Нікому не передавайте цей пароль (і шестизначне число)».
Я, звичайно, нічого не підтверджувала, тому зняти гроші шахраям не вдалося. Тож я заново зареєструвалася у Приват24 і зайшла ще раз глянути, що з моїми рахунками. Виявилося, що ті злодії вчора увечері, приблизно в 19:40 перекинули на мою зарплатну карту всі гроші з моєї картки «Скарбничка», а там було більше 7 тисяч гривень, — мабуть, хотіли їх зняти, бо на зарплатній грошей не було, — та не вийшло. Я подзвонила ще раз у Приватбанк. Мені повідомили, що якийсь невідомий через Google Pay хотів зняти гроші з моєї кредитки, але це йому не вдалося, бо ж я картку замінила, а тієї картки, на яку вони націлилися, вже не існує.
З рахунками розібралася, тепер залишилося владнати справи з Vodafone. Довелося їхати в їхній центральний офіс, писати заяву, щоб мою сім-карту прив’язали до мого паспорта, ідентифікаційного коду, IMEI-коду мого телефону. Після такого оформлення без моїх документів і моєї особистої присутності в офісі Vodafone більше ніхто нічого не зможе нічого змінити чи заблокувати за моєю сім-картою.
Що цікаво: в один і той же день у таку ж ситуацію потрапили вчора ще, як мінімум, троє моїх колег, а наступного дня — ще двоє. Очевидно, що шахраї «бомбили» працівників одного й того ж закладу. Що це — витік інформації? Чиясь «наводка»? Одна з моїх колег каже, що у Нових Санжарах у понеділок було 9 звернень у ПриватБанк з такою ж проблемою! А моїй співробітниці пощастило менше: доки з нею зловмисники базікали по телефону, паралельно вони зняли з її картки три тисячі гривень маленькими сумами, які не потребують особистого підтвердження.
Ось така історія. Висновок для себе зробила один: хто б не телефонував і що б не пропонував, треба просто не йти на контакт взагалі. Відключатися й ігнорувати. І тепер нікому нічого не перераховуватиму на благодійність — хіба що за потреби допоможу тим, кого знаю особисто…

Підготувала Надія ЛИТВИН

Please follow and like us:

1 thought on “А ШАХРАЇВ УСЕ БІЛЬШЕ, І ВОНИ ВСЕ НАХАБНІШАЮТЬ…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *