БЕРЕЖІМО ДОВКІЛЛЯ РАЗОМ!

У зв’язку з тим, що на території Козельщинського району склалася ситуація, яка несе пряму загрозу навколишньому середовищу, на нещодавній сесії районної ради депутати прийняли звернення до Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України з приводу необхідності підвищення ефективності спільних заходів щодо захисту довкілля від підпалів, несанкціонованих вирубок лісів і лісосмуг, а також посилення відповідальності за вказані правопорушення.
У ньому, зокрема, говориться:

Ситуація, що склалася на території Козельщинського району, є вкрай складною, і така ж ситуація зараз по всій країні. Мисливські угіддя нашого Козельщинського району — це 60,2 тис. га польових, болотних та лісових земель, при цьому площа адміністративного району складає 92, 7 тис. га. Угіддя Козельщинського ГМРП налічують 7 об’єктів, які відносяться до природно-заповідного фонду місцевого значення, на яких згідно з Законом України «Про мисливське господарство та полювання», ст. 20 та Законом України «Про природно-заповідний фонд України», ст. 16 забороняється будь-яка діяльність, що порушує природний розвиток процесів та явищ.
Щороку навесні та восени ми спостерігаємо невтішну картину спалювання сухої рослинності на великих площах. Наслідки таких підпалів жахливі: пожежі, забруднення довкілля, вигорання ґрунтового покриву,, загибель диких тварин, шкода людині. Спалюючи суху траву, люди не розуміють, що вогонь може вийти з-під контролю та поширитись на велику площу. Вогняна стихія поглинає на своєму шляху все живе. Гинуть рослини, комахи, молодняк звірів і птахів. На жаль, часто це відбувається не тільки через нерозуміння усіх негативних наслідків підпалів, а через навмисні дії байдужих людей.
Регулярні підпали призводять до зменшення біорізноманітності та порушення природної рівноваги в екосистемах. Часто внаслідок такого злочинного «господарювання» все довкола вкрите суцільною димовою завісою, а жертвами стають не тільки безпосередні винуватці підпалів та їх сусіди, але й усі, хто вдихає цей дим.
Сьогодні Козельщинський район з населенням близько 20, 0 тис. осіб не має навіть свого штатного еколога, який би на місці контролював ситуацію. Екологічну службу доводиться викликати з обласного центру, але за таких обставин говорити про якусь оперативність і ефективність реагування, на жаль, не доводиться.
За постійними спостереженнями стає очевидним, що найбільшої шкоди довкіллю завдає саме практика підпалу сухої рослинності, стерні та пожнивних решток. Підпали здійснюються людьми, які заготовляють сіно, приорюють землі та займаються пошуком металобрухту, і ніхто не може притягти їх до відповідальності. Разом із тим для прикладу можна навести факт, коли єгерською службою Козельщинського ГМРП у 2015 році було затримано двох осіб, які займалися підпалами; один із них був із металошукачем, другий — займається заготівлею сіна. Були складені протоколи і передано їх до суду, ці правопорушення внаслідок судового рішення отримали по два роки умовного покарання. Тобто шляхи вирішення проблеми є, але на сьогодні нормативно-правова база потребує внесення відповідних змін, зокрема посилення відповідальності.
До 2018 року, коли закон про заборону будь-якої діяльності у ПЗФ ще не вступив у дію, районним мисливським господарством проводилися роботи по захисту об’єктів, які відносяться до природно-заповідного фонду місцевого значення, щоб вогонь не перетнув цю межу. А зараз, на жаль, така можливість відсутня через заборону будь-якої діяльність на цій території, навіть такої, яка до цього захищала ці території від страшної біди, якою стали підпали. Як показав час, мисливські господарства відігравали позитивну роль у збереження і примноження флори і фауни нашої країни, і потенціал цих організацій необхідно в подальшому активно використовувати у питаннях захисту довкілля і виявленню правопорушень.
Також мають місце випадки, коли під виглядом вирубок сухостою насправді проводиться вирубка здорових дерев, зокрема дубів і акацій. Внаслідок такої безгосподарності і безвідповідальності поступово зменшуються ареал існування диких звірів та птахів, ведеться несанкціонована вирубка лісу району і в результаті завдається непоправна шкода довкіллю.
Хотілося б звернути увагу ще на одну важливу проблему: використання великими аграріями широкозахватної техніки при сільськогосподарських роботах, що призводить до каліцтва диких звірів, які шукають прихисток на полях. При вирішенні цих проблемних питань доцільно на законодавчому рівні запроваджувати кращий європейський і світовий досвід щодо захисту природи.
Зважаючи на важливість і актуальність піднятих проблем, слід активізувати спільну роботу служби МНС та Національної поліції, екологічної інспекції інших органів, що наділені відповідними повноваженнями, а також активно залучати громадських екологічних інспекторів, зокрема із числа єгерської служби мисливських господарств.
Пропонуємо внести зміни до законодавства щодо посилення відповідальності за підпали, несанкціоновані вирубки лісів і лісосмуг, збільшивши в рази розміри штрафних санкцій для порушників. На сьогодні важливо відпрацювати ефективні механізми взаємодії при виявленні, фіксуванні, належному документуванні таких правопорушень. Таким чином, необхідно забезпечити незворотність юридичної відповідальності, а також дієву комплексну систему заходів із запобігання відповідних правопорушень, які завдають непоправної шкоди довкіллю.
Депутатський корпус і громадськість району закликають усіх небайдужих спільно долучитися до розв’язання питань збереження довкілля та покращення екологічної ситуації в нашій країні.

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *