Хвороба Лайма, або що робити, якщо вас укусив кліщ

Потенційними «жертвами» кліщів ризикують стати не лише любителі погуляти лісом, але й лісопарковою та парковою зонами. Хворобу Лайма також називають кліщовим бореліозом, адже це захворювання викликають спірохети Borrelia burgdorferi, що передаються людині від інфікованих кліщів.

Що робити, якщо вас укусив кліщ? Безліч тем на форумах з варіацією цього запитання свідчить про його актуальність, іще раз підтверджуючи той факт, що українці рідко звертаються до лікарів — частіше до Інтернету, де поради дають різні, часто і зовсім протилежні.
Який алгоритм дій при укусі кліща?
Не намагатися позбутися кліща самостійно: видалити його повністю непросто, часто залишаються ніжки, вусики… Краще звернутися до найближчого травмпункту, де процедуру проведуть професійно.
Якщо все ж таки позбулися кліща самостійно, то в такому випадку спостерігаємо за місцем укусу протягом трьох тижнів. Нічим не мажемо. Особливо це стосується різних барвників — йод, діамантовий зелений. Дуже часто буває алергія на йод, навколо укусу з’являється пляма, це може ускладнити постановку діагнозу.
Якщо з’являється кільцеподібна еритема — слід одразу ж звернутися до лікаря. Кільцеподібна еритема — типовий первинний прояв бореліозної інфекції. Це почервоніння шкіри, яке з’являється навколо місця укусу кліща і поширюється від нього у вигляді кола діаметром щонайменше 4–5 см чітко навколо місця укусу. Якщо ви помітили щось схоже, але в іншому місці, слід також звернутися до інфекціоніста. Вас міг вкусити інший кліщ, ви просто цього не помітили.
Якщо протягом трьох тижнів після укусу кільцеподібна еритема не з’явилася, слід здати аналіз крові на антитіла. Безумовно, призначати аналізи має лікар.
Якщо згаяти час, хвороба Лайма може перейти у вторинну, а потім і у третинну стадію. Такі ситуації зустрічаються доволі рідко, проте випадки трапляються. Це захворювання характеризується повільним прогресуючим перебігом з ураженням суглобів, м’язів, нервової системи (зокрема й центральної). Вторинна стадія може проявлятися безпричинною температурою, болями й запаленням суглобів. Іноді спостерігається множинна кільцеподібна еритема, що з’являється по всьому тілу. Зазвичай хвороба вражає нервову систему.
Найкращий засіб боротьби із захворюваннями, як відомо, — профілактика. Тому перед походом до лісу або парку максимально закривайте тіло, використовуйте спеціальні аерозолі для відлякування кліщів. Для своєчасного виявлення кліщів необхідно кожні дві години в лісі та після виходу з нього проводити само- та взаємообстеження.

Козельщинське РУ ГУ ДПСС в Полтавській області

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *