Сезонне нашестя лисиць — як уберегти себе і своє господарство?

Селяни нашого району щоліта потерпають від нашестя лисиць, які винищили не один десяток домашньої птиці

За допомогою звертаються, передусім, до мисливців: у Козельщинське ГМРП телефонують із Сушок, Високої Вакулівки, Пашківки, Василівки, Нової Галещини, Оленівки, Говтви, Верхньої Мануйлівки, Пісок — звідусіль.
— Лисиці прямо пішки ходять по селу, наче собаки чи коти, нічого не боячись і вже навіть не реагують на людей, — скаржиться Пісківський сільський голова Уляна Кульбачка. — Учора у нас був виконком, люди прийшли, кричали «рятуйте», говорили і з УТМР, і з іншими службами. В одному господарстві лисиці витягали два десятки індичат місячних, в іншому — курей, каченят; не знаємо, що робити. Окрім того, що хижаки крадуть домашню птицю просто у нас на очах, селян також хвилює питання сказу, який переносять ці дикі тварини. Але, виявляється, нічим не можна зарадити, бо, за законодавством, зараз триває «сезон тиші»…
Чому за останній рік у рази зросла популяція лисиць та як із ними боротися, ми спробували дізнатись у відповідних служб.

У держветлікарні мене запевнили, що спалаху сказу у районі немає, оскільки минулої осені вже було розкидано з допомогою авіації вакцину у вигляді харчової приманки в місцях дислокації червоних лисиць. Звичайно, небезпека виникнення сказу існує завжди, адже немає гарантії, що лисиця, яку ви побачили, здорова. Надійний спосіб уберегтися від сказу — відповідально ставитися до своїх домашніх тварин і робити їм відповідні щеплення. До речі, цим займається і наша ветлікарня, але багато селян відмовляються від цих послуг, мотивуючи це тим, що їхні коти й собаки здорові. Тож фахівці наполегливо рекомендують не нехтувати щепленнями — єдиним засобом безпеки. Тим більше що, за інформацією «Хроники недели», минулого тижня в санепідслужбу Горішніх Плавнів надійшло повідомлення про випадок сказу серед диких тварин. Горішньоплавнівця на дачі вкусило лисеня.
Як повідомила завідувачка відділом епідеміологічних досліджень Горішньоплавнівського окремого підрозділу лабораторних досліджень, лікар-епідеміолог Антоніна Волик, ветслужба встановила, що тварина була заражена сказом.
— У ветеринарну службу звернувся пенсіонер, до якого на дачну ділянку, що розташована в Низах, зайшло лисеня. Чоловік погладив його, після чого те його вкусило. Потерпілий приніс тварину до ветслужби, і минулого тижня прийшло підтвердження: лисеня, дійсно, було хворим на сказ. Тому хочу ще раз нагадати жителям: якщо дикі тварини самі приходять до житла людини і нічого не бояться, це вже має викликати побоювання, — зазначила Антоніна Волик. — Поки було одне звернення, але ж кількість постраждалих може зрости. Зараз у ветеринарній службі мають бути щеплені всі домашні тварини від сказу в мікрорайонах Низи, Піддубне і Золотнишине.
Потерпілому чоловікові призначено лікування. Як зазначила Антоніна Волик, у лікарні Горішніх Плавнів є в наявності необхідна антирабічна вакцина.
У свою чергу, голова Козельщинської районної організації УТМР Андрій Підлісний пояснив:
— До початку сезону полювання, який стартує у жовтні, мисливці не мають права відстрілювати лисиць. Адже згідно зі статтею 19 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» у період, коли заборонене полювання, відстрілювати хижаків не можна. До того ж, заборонено стріляти ближче двохсот метрів від населеного пункту. У сезон полювання ми, за нормами, відстрілюємо 250-300 лисиць за сезон. Але цього недостатньо. І ще закон чітко обмежує зону нашої діяльності: не ближче 200 метрів від будівель населених пунктів. Тим більше, зараз якраз діє заборона полювання, вилову та інших форм добування мисливських тварин, а саме: тих, що мають дитинчат, не здатні до самостійного існування; у період розмноження, виховання потомства; вагітних самок. Гадаю, через це маємо таку велику кількість лисиць у нашій місцевості.
Нам радять діяти облавним методом, із мисливськими собаками. А як же інші тварини, котрим собака може нанести шкоду? Собаці ж не скажеш, що ганятися треба тільки за червоною лисицею! А косуля, кабан, борсук; молодняк, який зараз народили, наплодили, вигодовують, який не може себе сам захистити?
Крім цього, ми керуємося у своїй діяльності ще й Законом України «Про захист тварин від жорстокого поводження». А з 2017 року до нього внесені зміни, які передбачають більш жорстке покарання за знущання над тваринами, зокрема, несанкціонований відстріл у заборонений період. Це починаючи зі штрафу від 3400 гривень — і до максимального терміну ув’язнення, який складає вісім років. Тож ми раді допомогти, але у нас зв’язані руки. До тюрми не хочеться нікому… Ми можемо щось зробити тільки після дозволу і наказу про відкриття полювання…

Отже мешканцям сіл таки доведеться чекати сезону полювання, який триватиме з жовтня до лютого і під час якого, обіцяють мисливці, лисицям буде непереливки. А поки господарям варто вакцинувати домашніх тварин, стерегти свою птицю та влаштовувати пастки для рудих нахаб.

Надія ЛИТВИН

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *