Тому, хто нікуди не пливе, – не буває попутного вітру

В Австралії триває сезон лісових пожеж — зафіксовано близько 120 осередків загорянь. Через них несподівано стали «червоними» і рожевими новозеландські льодовики, куди вітер доніс попіл від австралійських згарищ. Британці планують до 2060 року посадити 500 мільярдів дерев, використавши для висадки насіння, дрони і штучний інтелект. 629 дівчат і жінок з усього Пакистану продали як наречених китайським чоловікам та вивезли до КНР; схема торгівлі жінками, яку викрили, діяла з 2018 року. Найдорожчу у світі різдвяну ялинку за 15 мільйонів доларів, прикрашену діамантами, дорогоцінним камінням та дизайнерськими ювелірними виробами, встановили у готелі Kempinski Hotel Bahia в Іспанії

Сьогодні починається низка улюблених у народі зимових свят. День Андрія вважається днем пам’яті мученицької смерті одного із дванадцяти апостолів Христових — Андрія Первозваного. За церковними легендами, святий проповідував християнство у Скіфії й дійшов аж до Києва, де на одному з пагорбів поставив хрест зі словами: «Чи бачите гори ці? Повірте мені, на них засяє благодать Божа». Народний календар приурочував до 13 грудня Андріївський обряд «Калиту» — переведення юнаків і юнок у дорослі вікові класи. День Андрія — справді парубоцький день. У його обрядах проглядаються дохристиянські традиції. Наприклад, дівчата 13 грудня завжди ворожили, хоча це гріх, — як і щось робити в День Андрія без поважної причини, особливо інтелектуально, бо є забобон, що від цього можна втратити розум.
Переглянувши історичні дані про 13 грудня, несподівано піймала себе на думці, що 13 грудня якимось дивним чином сприяє… подорожам! Ось дивіться: цього дня у 1577 році англієць Френсіс Дрейк розпочав другу навколосвітню подорож в історії людства і став першим командиром корабля, який завершив таку мандрівку живим. Рівно через 65 років, цього ж дня, голландський мореплавець Абель Тасман став першим європейцем, що ступив на острови, відомі сьогодні як Нова Зеландія. А ось інша успішна подорож, цього разу — творча: 13 грудня 1769 року почалося перше концертне турне 13-річного Вольфганга Амадея Моцарта по Італії, під час якого юний геній був прийнятий у члени відомої Філармонічної академії. Наступна успішна подорож відбулася через кілька століть: 13 грудня 1958-го американські вчені вперше для США провели запуск живої істоти в космос із поверненням. На борту ракети АМ-13 перебувала мавпочка, яка провела на навколоземній орбіті 15 хвилин…
Подорожувати можна і ближче, шляхами Козельщинського краю. Адже Козельщина занесена до Списку історичних населених місць України, а днями Науково-методична рада з питань охорони культурної спадщини Міністерства культури України розглянула й рекомендувала до затвердження Історико-архітектурний опорний план селища. Документ фіксує інформацію про об’єкти культурної спадщини Козельщини, що пропонуються до взяття на державний облік, визначає режими використання територій та зон охорони пам’яток. Тож на часі — історичні подорожі нашим краєм.
І насамкінець — про подорожі поштові. Вони даються нашим листоношам усе важче й важче. Наприклад, наш постійний читач із Цибівки, пенсіонер Володимир Михайленко жаліється, що районну газету отримує із запізненням у два тижні. Звинувачувати листоношу в мене рука не підіймається, бо знаю, у яких умовах і за яку платню нині працюють поштовики. Залишається тільки сподіватися, що сьогоднішній номер газети дістанеться до своїх читачів своєчасно. І нехай допоможуть листоношам у цьому покровителі 13 грудня, знамениті мандрівники, найперший із яких — апостол Андрій Первозваний.
Усім — вдалих поїздок, легких доріг і щасливого повернення до свого дому. І не забувайте, що надійним супутником у дорозі завжди є рідна районка, тож залишайтеся з нами. До зустрічі через тиждень!

Надія ЛИТВИН

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *