Чи мають право відмовити в інсуліні?

До редакції зателефонувала жителька с. Солониці, пенсіонерка Алла Андріївна КРИВИЦЬКА, яка підняла проблему забезпечення її інсуліном за програмою «Доступні ліки».
— Я є пацієнткою сімейного лікаря Олександра Олександровича Щепаченка і Новогалещинської амбулатрії, бо для мене це зручніше і ближче. Але інсулін, який закуповується за державні кошти, я отримувала у Козельщині. А днями отримала листа від головного лікаря Козельщинського Центру ПМСД про те, що з квітня мені вже не постачатимуть інсулін. Що ж мені робити? Чи має право Козельщина відмовити мені у наданні інсуліну? — запитує пенсіонерка.

У листі за підписом головного лікаря Козельщинського ЦПМСД О.В.Явтушенко, зокрема, йшлося про наступне:
«Наш заклад працює згідно з договором з НСЗУ (Національна служба здоров’я України — ред.) лише з тими пацієнтами, які мають укладені декларації з сімейними лікарями нашого Центру. Відповідно до цього і подальше забезпечення препаратами інсулінів та виписування рецептів повинен здійснювати той медичний заклад, у якому обрано сімейного лікаря, тобто дану послугу Вам повинен надавати КНП «Пришибський ЦПМСД» Пришибської сільської ради.
Рекомендуємо Вам за роз’ясненнями та допомогою звернутися до свого сімейного лікаря, так як його обов’язком є взяття під особистий контроль та медичний супровід усіх пацієнтів, з якими укладено декларації, своєчасне взяття на облік своїх інсулінозалежних пацієнтів та вирішення всіх організаційних питань зі своїм керівництвом КНП «Пришибський ЦПМСД» Пришибської сільської ради.
Згідно з договором з НСЗУ Ваш сімейний лікар отримує відповідні кошти за декларацію з Вами та зобов’язаний надавати медичні й адміністративні послуги».

Редакція направила запити з указаного питання головному лікареві Козельщинського ЦПМСД Ользі Явтушенко та голові Новогалещинської ОТГ Світлані Самсоновій. Ось які роз’яснення ми отримали.

«Адміністрація КНП «Козельщинський ЦПМСД» Козельщинської районної ради повідомляє наступне:
громадянка Кривицька Алла Андріївна повністю забезпечена препаратами інсуліну по березень 2020 року включно;
громадянка А.А.Кривицька не має укладеної декларації із жодним з лікарів КНП «Козельщинський ЦПМСД» Козельщинської районної ради. Згідно з наказом МОЗ від 19.03.2018 р. №504 «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги» всі медичні та адміністративні послуги вона повинна отримувати за місцем укладеної декларації;
з наявних у нас відомостей, заявниця має укладену декларацію на медичне обслуговування з сімейним лікарем Новогалещинської АЗПСМ КНП «Пришибський ЦПМСД» Пришибської сільської ради. Кошти за медичне обслуговування заявниці НСЗУ перераховує до КНП «Пришибський ЦПМСД» Пришибської сільської ради, виписка рецептів, забезпечення препаратами інсуліну, інші медичні та адміністративні послуги повинні надаватися лікарем Новогалещинської АЗПСМ, кошти на закупівлю препаратів з місцевого бюджету для даної пацієнтки порекомендували направляти до КНП «Пришибський ЦПМСД» Пришибської сільської ради;
при реалізації державної програми «Доступні ліки» «Реімбурсація 2.0. Інсуліни» передбачається відшкодування вартості інсулінів коштом НСЗУ на підставі електронного рецепта, що має електронний цифровий підпис сімейного лікаря, з яким укладена декларація. Відсутність декларації із лікарем КНП «Козельщинський ЦПМСД» робить можливу виписку даного рецепту лише лікарем Новогалещинської АЗПСМ КНП «Пришибський ЦПМСД» Пришибської сільської ради.»
У свою чергу, Новогалещинський селищний голова С.А.Самсонова дала редакції таку відповідь:
«Існує державна програма забезпечення хворих на цукровий діабет безкоштовним інсуліном. На її реалізацію у 2020 році держава виділила кошти лише на перший квартал. У світлі реформи медичної системи планувалося з 1 квітня створити єдиний реєстр інсулінозалежних хворих та обслуговувати цих хворих на первинному рівні. Сімейний лікар мав би виписувати електронний рецепт на отримання інсуліну (так само, як пацієнт отримує рецепт за програмою «Доступні ліки»). Але, на жаль, реалізацію цієї програми перенесено на жовтень 2020 року. Тому на сьогоднішній день склалася така ситуація, що забезпечення інсулінозалежних хворих необхідними їм ліками буде відбуватися за кошти місцевого бюджету. Згідно з бюджетним кодексом кошти виділяються на тих мешканців, які зареєстровані та проживають на території громади та потребують такого лікування.
Отже, оскільки А.А.Кривицька є мешканкою села Солониці, що на сьогодні не входить до жодної об’єднаної територіальної громади Козельщинського району, то забезпечення її безкоштовним інсуліном повинно відбуватися за кошти районного бюджету.»

Крім того, редакція отримала відповідь телефоном від сімейного лікаря Новогалещинської амбулаторії ЗПСМ Олександра Щепаченка, з яким підписала декларацію наша читачка. Ось його думка:
— Зараз інсуліни оплачуються частково за кошти державного та місцевих бюджетів громад. Новогалещинська громада має договір про відпуск даних препаратів з ендокринологом Кременчуцької районної лікарні. Але ж Солониця не належить до Новогалещинської ОТГ, тому її мешканці повинні обслуговуватися Козельщинським Центром ПМСД. Уся проблема у відшкодуванні коштів. З чийого бюджету надійде часткове відшкодування за інсулін, там пацієнт і отримуватиме його. Якщо районний бюджет виділятиме на це кошти, то моя пацієнтка отримуватиме свій інсулін у Кременчуцькій лікарні, з якою у нас є угода.
Новогалещинська громада частково фінансувала і Кременчуцьку лікарню, і Козельщинський ЦПМСД, тому що частина населення отримувала інсулін у Кременчуці, а частина у Козельщині. Якби це повністю фінансувала держава, проблеми б не виникало. А коли це співфінансування з місцевим бюджетом — на жаль, питання стоїть саме так.

І, нарешті, наводимо коментар голови Козельщинської районної ради Юрія Марченка:
— Минулого й позаминулого року держава забезпечувала близько 80 відсотків оплати за інсулін. Решта фінансувалася з місцевих бюджетів. Зараз інсулін за кошти районного бюджету не закуповується. Його оплату фактично здійснюють сільські ради зі своїх бюджетів — конкретно за своїх мешканців, які потребують інсуліну. На сьогодні все залежить від сімейного лікаря. З ким підписана декларація — з тим лікарем і потрібно владнати це питання. І єдиний реальний вихід із ситуації, в якій опинилася Алла Андріївна — це звернутися в Солоницьку сільську раду, щоб вона профінансувала закупівлю інсуліну через свою субвенцію. На чий рахунок спрямувати кошти: у Пришибський Центр, Новогалещинську ОТГ чи Кременчуцьку лікарню — цю інформацію має надати пацієнтці її сімейний лікар.

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *