Юрій Кушко: «Ми чекаємо на справжніх патріотів!»

Складна економічна ситуація змушує багатьох українців шукати роботу за кордоном, надовго залишаючи свої домівки й родини. У той же час в Україні є дуже почесна робота, яка потрібна нашому суспільству і державі, і яка віднедавна стала гідно оплачуватися — це військова служба за контрактом. Тож захист України відтепер є не тільки виконанням громадянського і патріотичного обов’язку, а й досить високооплачуваною роботою у своїй рідній країні, — запевняє військовий комісар Козельщинського РВК майор Юрій Кушко. З ним — наша сьогоднішня розмова.

— Юрію Миколайовичу, який нині рівень грошового забезпечення військовослужбовців?
— З 1 січня він був підвищений на третину і відтепер складає у мирній зоні від 10 200 гривень для солдата найнижчого першого тарифного розряду і першого року служби, до 14 тисяч гривень і більше — для тих, хто має військову спеціальність, сержантське звання, кваліфікацію, вислугу років чи займає посаду вищого тарифного розряду. Для офіцерів ці суми вищі. Військовослужбовці десантно-штурмових військ, військ спеціального призначення та морської піхоти також отримують значно більше грошове забезпечення.
Варто зауважити, що це ті гроші, які військовослужбовці отримують «на руки», адже податок на доходи фізичних осіб та єдиний соціальний внесок за військовослужбовців сплачує держава. Тобто 10-14 тисяч гривень військової зарплати фактично дорівнюють 14-19 тисячам зарплати цивільного працівника, з якої утримуються податки. До названої мною суми додаються додаткові види грошового забезпечення, тобто реально військовослужбовці отримують значно більше!
— Що саме військові отримують додатково?
— Це дві матеріальні допомоги: на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, які видаються щорічно у розмірі місячного грошового забезпечення (від 10 тисяч гривень кожна).
При укладанні першого контракту військовослужбовці отримують одноразову грошову допомогу у розмірі восьми прожиткових мінімумів для рядового складу, дев’ять — для сержантського і десять — для офіцерів. Наразі це сума від 15 300 до 19 тисяч гривень.
Крім того, військовослужбовцям, прийнятим на військову службу за контрактом у військові частини, що дислокуються поза місцем їх постійного проживання, виплачується підйомна допомога у розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і половину місячного грошового забезпечення на кожного члена його сім’ї, який переїхав із ним на нове місце служби.
Тим військовослужбовцям, які виконують завдання у зоні проведення ООС, додатково виплачуються щомісячна грошова винагорода у розмірі від 4,5 до 10 тисяч гривень. З її урахуванням грошове забезпечення військовослужбовців рядового і сержантського складу у зоні ООС складає від 15 до 25 тисяч. Передбачено й інші види додаткових виплат, а також грошова допомога при звільнені з військової служби.
Варто зауважити, що грошове забезпечення військовослужбовців — це гарантована і стабільна зарплата, яка виплачується державою без затримок і постійно збільшується. Зокрема протягом поточного року планується збільшення грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців на суму до чотирьох тисяч гривень.
— А якщо, наприклад, людина офіційно працевлаштована, але бажає піти на військову службу, — чи потрібно їй звільнятися з роботи?
— Ви можете зберегти своє робоче місце й отримувати дві зарплати — за місцем цивільної роботи та на військовій службі! Відповідно до статті 119 «Кодексу законів про працю України» за працівниками, прийнятими на військову службу за контрактом, до закінчення особливого періоду зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форми власності, у яких вони працювали на час призову!
— Чим іще, окрім грошей, забезпечуються військовослужбовці?
— Кожен військовослужбовець безкоштовно отримує повний комплект форменого одягу — від натільної білизни та шкарпеток до зимової куртки і взуття. Перебоїв чи проблем із речовим забезпеченням, як це було до 2014 року, наразі в армії немає. Якість і норми речового забезпечення повністю задовольняють військовослужбовців, і їм не потрібно щось купувати за власні кошти — усім забезпечує держава.
У зоні проведення ООС, на полігонах, навчаннях, під час чергування усі військовослужбовці забезпечуються безоплатним триразовим харчуванням. Під час знаходження у мирній зоні солдати та сержанти забезпечуються безоплатними гарячими обідами або компенсацією їх вартості. Варто зауважити, що наразі у Збройних Силах проводиться реформування системи харчування військовослужбовців, і у тих військових частинах, де це вже проведено, харчування наближене до стандартів НАТО — солдати отримують смачну і різноманітну їжу, навіть банани з ананасами. Таке харчування кардинально відрізняється від того, що було ще два-три роки тому.
Усі військовослужбовці отримують якісне і безкоштовне медичне обслуговування у військово-медичних закладах. Окрім лікування у військових госпіталях, військовослужбовці можуть оздоровлюватися у військових санаторіях та на базах відпочинку.
— Які соціальні гарантії та права мають військовослужбовці?
— Це оплачувана щорічна відпустка тривалістю від 30 до 45 днів, у залежності від вислуги років, та додаткові види відпусток згідно з нормами чинного законодавства. Можливість безкоштовного отримання заочної вищої освіти під час проходження військової служби. Право виходу на військову пенсію після 25 років вислуги, незалежно від віку, або за наявності 25 років трудового стажу, з яких не менше 12,5 року становить військова служба. До речі, час перебування громадян на військовій службі зараховується до їхнього страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також стажу державної служби.
Це право на отримання безкоштовного житла. До речі, наразі у Збройних Силах України розгорнута масштабна програма будівництва сучасних гуртожитків для військовослужбовців, у тому числі і для сімей військовослужбовців. У 72-й окремій механізованій бригаді, що розташована у Білій Церкві, у 1-й окремій танковій бригаді у селищі Гончарівському та багатьох інших військових гарнізонах перші сучасні гуртожитки з усім необхідним для життя оснащенням уже здані в експлуатацію. В інших гарнізонах, у тому числі у Кременчуці, будуть здані протягом поточного року.
З нинішнього року військово-службовці рядового та сержантського складу отримали право на грошову компенсацію за піднайм житла — Кабмін нарешті затвердив відповідну постанову, що визначає механізм отримання цієї компенсації.
Держава також забезпечує соціальну та професійну адаптацію військово-службовців, які звільняються з військової служби, за необхідністю і членів їхніх сімей, а дружинам військовослужбовців основна відпустка надається у зручний для них час одночасно із відпусткою їх чоловіків.
Крім того, військовослужбовцям з початку і до закінчення особливого періоду штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань, у тому числі банками та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом  не нараховуються.
—А як щодо пільг учасників бойових дій?
— У зв’язку з тим, що більшість військовослужбовців уже отримали статус учасників бойових дій, то ці пільги для них суттєво розширені у відповідності до норм Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Це 75-відсоткова знижка на квартирну плату та комунальні послуги (пільговик оплачує лише 25% їх вартості). Право на безоплатне санаторно-курортне лікування, безоплатний проїзд у міському та приміському пасажирському транспорті, на першочергове отримання земельних ділянок, 50-відсоткова компенсація плати за проїзд до місця проведення відпустки і назад, а також низка інших пільг і гарантій, які визначає чинне законодавство.
— Хто може підписати контракт на проходження військової служби у Збройних Силах України?
— Усі військово-зобов’язані та громадяни призовного віку, які не проходили строкової військової служби. В особливий період граничний термін перебування на військовій службі підвищений до 60 років, тому на військову службу за контрактом зараз приймають навіть тих, кому вже далеко за 50. Жінки з відповідною освітою та спеціальною підготовкою також можуть служити в армії. Військові частини готові приймати на військову службу насамперед жінок зі спеціальностями медиків, зв’язківців, кухарів. Для них є можливість отримати військову спеціальність у навчальних центрах ЗС України.
— Які основні вимоги під час відбору на військову службу за контрактом?
— Це придатність до військової служби за станом здоров’я та проходження професійно-психологічного відбору. Контракт можна укласти на терміни від 6 місяців для осіб, які перебували в АТО (ООС), та від 1 року для усіх інших, і до 5 років.
Козельщинський РВК запрошує на військову службу за контрактом. Приміром, нині є потреба у стрільцях, танкістах, артилеристах, водіях, зв’язківцях та інших спеціалістах у 72-й окремій механізованій бригаді (м. Біла Церква). Ті, хто не має військової спеціальності, мають можливість її отримати у навчальних центрах ЗСУ. Детальнішу інформацію можна отримати, звернувшись до військкомату або зателефонувавши за номером (05342) 3-10-04.
Служити українському народу у Збройних Силах України — це дуже почесно і відповідально, тож ми чекаємо на справжніх патріотів!

Розмову вів Віктор КРУК

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *