П’ятдесят крилатих літ в небо зграйкою злетіли…

Цьогоріч виповнилося 50 років Козельщинській дитячій музичній школі. У 1970 році рішенням районної ради було її відкрито, а до цього діяла дитяча музична студія навчання гри на музичних інструментах, у якій працювали місцеві спеціалісти під керівництвом директорки Раїси Микитівни Макарчук. Саме вона стала першим керівником новоствореної школи, що вирушила у свій далекий, наповнений педагогічними, навчальними, творчими буднями шлях.
На початку своєї діяльності у ДМШ працювало лише два відділи — фортепіанно-теоретичний і народний, у яких навчалися 50 дітей. Перші викладачі школи — Р.М.Макарчук (директор), Т.І.Кавурко, В.П.Стендик, Є.І.Опришко, І.Ф.Попенко. Перший випуск відбувся у 1973 році і складався з 8 учнів. Це Т.Моложон, О.Щербак, Н.Юрченко, М.Вовк, В.Кацай, В.Пилипенко, О.Якименко, М.Яременко.
Школа працювала, викладачі набиралися досвіду, зростав контингент учнів. Проводились академічні концерти, щороку школа підсумковим концертом звітувала про свої успіхи перед населенням. У 1975 році прийшов викладач гри на духових інструментах П.В.Ясинський. Навчальний процес удосконалювався, зростала успішність учнів. З’явилися випускники, які вирішили пов’язати свою долю з музикою і продовжили навчання у спеціальних навчальних закладах, а по закінченні прийшли працювати у рідну школу (але про них скажу пізніше).
Популярність школи зростала. Сюди приходили діти з навколишніх, а пізніше, коли налагодилося автобусне сполучення, — і віддалених сіл району. Збільшувалася кількість навчальних інструментів: народних — домра, гітара, духових — тромбон, валторна, бас, дерев’яних — флейта, сопілка, а пізніше — саксофон. Ставало більше й викладачів, і учнів. Це спонукало до відкриття навчальних класів ДМШ у Новій Галещині, а пізніше — у Лутовинівці. У кінці 80-х відкрилася філія музшколи у Пашківці (за рішенням правління місцевого колгоспу та сільської ради).
Козельщинська музична школа росла, зміцнювалася її матеріальна база. У 1986-87 роках приміщення переобладнали з пічного опалення на водяне. Придбали рояль «Естонія», комплект інструментів народного та духового оркестрів, бандуру, баяни, акордеони тощо.
Тут працювали різні творчі колективи викладачів та учнів, у тому числі як і учбові одиниці. Усі вони, як і окремі учні, брали участь у масових заходах райцентру, району, в міжнародних, всеукраїнських, обласних (у тому числі й «Юний віртуоз Полтавщини»), регіональних конкурсах, оглядах.
Хор учнів (керівники Р.М.Макарчук та Т.Ф.Крамаренко) — постійний учасник звітних концертів та інших заходів. З 1980 року повноцінно діє духовий оркестр (керівники П.В.Ясинський, Ю.В.Зімній, К.В.Давиденко). Важко уявити масові заходи у Козельщині та населених пунктах краю без його участі. Наш оркестр —постійний призер обласних марш-парадів духових оркестрів у Полтаві, за пропаганду оркестрової музики свого часу був нагороджений Грамотою Міністерства оборони колишнього СРСР.
Користується популярністю й ансамбль баяністів (керівник О.І.Чопенко). Серед інших колективів відзначу дует піаністів у складі Д.Лабунець і О.Лисовської, які у Всеукраїнському конкурсі вокального, інструментального, хореографічного мистецтва стали лауреатами диплому I ступеня, а вокальний ансамбль «Мелодика» — другого, як і в міжнародному конкурсі в м. Одесі. «Мелодика» — постійний призер обласних конкурсів, а виступи ансамблю баяністів і естрадно-інструментального колективу «Бенд» (керівник К.В.Давиденко) супроводжуються щирими аплодисментами і схвальними відгуками глядачів.
У школі також працюють ансамблі викладачів. Серед них я відзначу лише два: новостворений баяністів-акордеоністів «Експромт», який стає все більш відомим, і «Глорію» (вокальний), який постійно бере участь в обласних конкурсах «Музичний вернісаж» у Полтавському педуніверситеті, «Серце, віддане дітям», обласного фестивалю духовної музики «Небесні перевесла». І завжди мав призові місця, а в міжнародному конкурсі у Бесарабії під назвою «Оксамит» отримав другу премію і приз глядацьких симпатій.
Неможливо обійти увагою успіхи й окремих учнів. Це буде зроблено вибірково. Хай вибачать мене ті, хто не побачить себе в рядках цієї публікації, бо вона має обмеження. Отже:
О.Лобач — Всеукраїнський конкурс у Дніпрі — третє місце;
А.Сурмач — Всеукраїнський конкурс у Слав’янську — третє місце;
Л.Молот — Міжнародний конкурс в Одесі — дипломант;
Д.Сідаш, А.Сурмач, М.Старчик, А.Зозуля — Всеукраїнський конкурс класичної музики «Вийди, вийди, Іванку, заспівай нам веснянку» ім. П.Чайковського вибороли відповідно три других і одне третє місця;
С.Литвин в обласному конкурсі «Юний композитор» три роки поспіль завойовував відповідно — приз «Надія», Гран-прі та перше місце.
Не можу не згадати теплим словом колишніх учнів-випускників, які гордо несуть музично-мистецький стяг, дарують людям радість, сіють прекрасне і є авангардом і гордістю школи. Це її викладачі, що працюють нині або працювали: О.Б.Безугла (Кутова), О.Л.Головко (Лобкова), К.В.Давиденко, Ю.В.Зімній, М.Ю.Зімня, Т.Ф.Крамаренко (Троцька), А.І.Сурмач (Горбачова), О.І.Чопенко, А.Г.Шумська (Сімоновська), С.Л.Литвин.

Випускники за іншим місцем проживання, успішні представники нашої дитячої музичної школи, її гідності, професіоналізму викладачів — В.Лашко — заслужений артист України, живе у Харкові. Після закінчення академії мистецтв працює у Палаці студентів при Національній юридичній академії ім.Я.Мудрого і водночас — асистентом-стажером у академії мистецтв. І.І.Дуганець та А.Ю.Зімній — артисти духового оркестру Головного управління підготовки особового складу Державної Прикордонної служби України, А.Дикопавленко — викладач Полтавської ДМШ; О.Нестерович — лауреат 2-ї премії в кожному з трьох міжнародних конкурсів у Кривому Розі, Харкові і Рєпінську (Росія) — викладач Білицької ДМШ.
Як бачимо, викладацький і учнівський колективи школи досягли значних успіхів у роботі й навчанні.
Я щиро вітаю викладачів та учнів з п’ятдесятирічним ювілеєм рідної школи і бажаю успіхів у роботі, навчанні, творчих злетів і нових мистецьких досягнень!

Зірка мистецтва

У рік пам’ятний в райцентрі
Нова зірка засвітилась,
Відкривши щиро двері,
В світ мистецтва запросила.
Юні-юні дарування
До нового потяглись,
Щоб здійснить свої бажання,
До прекрасного прийшли.
В світлих класах їх не парти
Так гостинно зустрічали,
А музичні інструменти
Мелодійно посміхались.
Нотні знаки таємниці
Їм відкрили без вагання,
Зігрівало душ світлиці
Тепле музики палання.
Голос їх звучав у хорі,
Розливалась мідь оркестру;
Жартівливо між собою
Гордо звались: «Ми — маестро».
П’ятдесят крилатих літ
В небо зграйкою злетіли
І музичне диво їх
Зоряницями світилось.
І тепер колишні учні
За покликанням своїм
Віддають знання і досвід
Поколінням молодим!

Євген ОПРИШКО,
колишній викладач і директор Козельщинської дитячої
музичної школи

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *