Від чого залежить смак картоплі

Є багато нарікань на імпортні сорти картоплі.
На смак ця картопля, наче мило, розварюватися не хоче

Дійсно, деякі сорти імпортної картоплі можна тільки умовно назвати їстівними. Вся справа в тому, що призначення у цих сортів на їхній батьківщині технічне. У нас же у такі подробиці зазвичай ніхто не вдається.
Однак смакові якості картоплі — такий же важливий показник, як і врожайність сорту. Багато чого, звичайно, залежить і від смаку конкретного споживача. Так, деяким подобаються сорти з тонкою шкіркою, іншим — з товстою. У європейських країнах поважають жовтоплідні сорти, у нас більше в пошані — білі з червоною шкіркою. Одним подобаються сорти, які добре розварюються, іншим — картопля, яка при варінні, навпаки, зберігає форму.
А ось приємний картопляний аромат і яскравий смак подобаються всім. Найсмачніша варена картопля виходить відразу після осіннього збору урожаю. Молода картопелька, можна сказати, — майже делікатес.
Картопля за способом використання ділиться на чотири основні групи: технічну, столову, універсальну, кормову.
Столовий сорт картоплі містить 12-16% крохмалю, має ніжну м’якоть, бульби багаті вітаміном С, не темніють, овально-круглої форми. Технічний сорт картоплі відрізняється високою вміскістю крохмалю — більше 18%. Кормова картопля, на відміну від інших груп, містить велику кількість білка (до 2-3%) і сухих речовин. В універсальній картоплі, як правило, всі критерії розділені порівну, вона є чимось середнім між технічними і столовими сортами.
До речі, вчені виявили в картоплі так звані підсилювачі смаку. Виявляється, не тільки спритні підприємці труять нас хімією, але і самі рослини від них не відстають. Правда, ці природні речовини не шкідливі для здоров’я, а лише підсилюють смак.
Цікава історія з сортами Водограй та Обрій. Вони дуже смачні й придатні для дитячого і дієтичного харчування. З них готують чудові чіпси. Також ці сорти хороші для смаження і фритюру, але водночас у вареному вигляді — мають неприємний смак, і рідко який гурман буде задоволений стравою з такої картоплі.
Що псує смак картоплі
Найбільше шкодить картоплі підмерзання: смак урожаю псують цукри, на які перетворюється крохмаль при підмерзанні. Правда, смак можна поліпшити, якщо кілька днів протримати бульби при кімнатній температурі. Цукри знову перейдуть у крохмаль, і смак стане майже незмінним.
Найгірші на смак бульби, які пролежали на світлі. У них виробляється соланін, і вони стають непридатними до їжі.
Треба сказати, що в невеликих кількостях соланін корисний і покращує смак картоплі. Так, учені підрахували, що на 1 кг бульб має бути не більше 50-100 мг соланіну. Тому потрібно бути дуже обережними при зберіганні картоплі — тримати її не у сітках, а в мішках, бо при потраплянні в організм 400 мг соланіну людина отримує серйозне отруєння. Позеленілі бульби не можна згодовувати навіть тваринам.
Найсмачніша картопля виходить на ґрунтах, куди вносили тільки гній та попіл. Урожай при такому способі буде значно нижчим, ніж коли вносити мінеральні та органічні добрива разом. Тут уже вам самим потрібно вирішити, що для вас важливіше: якість або кількість.
Зіпсувати апетит можуть нітрати. М’якоть у такої картоплі гірше розварюється, стає водянистою, швидко чорніє при чищенні й варінні. Важливо знати, що найчастіше в картоплі нітрати накопичуються при щедрому внесенні гною. Тому на сотку вносять не більше 800 кг гною і 3 кг аміачної селітри.
Багато що залежить від сорту. Дегустатори, до речі, визначили найсмачніші сорти: Адретта, Синьоока, Світанок київський, Гранада, Санте, Агаве, Вітара, Вінета, Семпра, Беллароза, Делікат, Розар.

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *