«Чи має онука право на землю?»

До редакції звернулася жителька села Панасівки Людмила Михайлівна Яременко із таким запитанням:

«Незабаром у жовтні моїй онуці виповнюється 18 років. Чи матиме вона право, якщо напише відповідну заяву, на отримання 2 га землі для ведення особистого господарства? Як отримати цю землю на території нашого Пригарівського старостинського округу?»

Редакція звернулася за роз’ясненнями до в.о. старости Пригарівського старостинського округу та спеціалістів відділу «Козельщинське бюро правової допомоги».

Євгеній ДУБИНА,
в.о. старости Пригарівського старостинського округу:

— Із досягненням 18-річного віку громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності.
Згідно зі статтею 121 Земельного кодексу України, земля передається у таких розмірах:

  • для ведення особистого селянського господарства — не більше 2,00 га;
  • для ведення садівництва — не більше 0,12 га;
  • для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше 0,25 га, у селищах — не більше 0,15 га, у містах — не більше 0,10 га;
  • для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,10 га.
    Безоплатно приватизовувати можна кожен із видів ділянок тільки один раз, незалежно від того, чи є земля у членів сім’ї.
    Куди потрібно звертатися. Отримати земельну ділянку можна у будь-якому регіоні країни і це не залежить від місця проживання. Для її приватизації необхідно знайти лише вільну ділянку. Залежно від того, де вона знаходиться, — у межах міста, села, або району, в ті органи місцевого самоврядування і потрібно звертатися.

Ілона СВИСТУН,
головний спеціаліст відділу
«Козельщинське бюро правової допомоги»:

— Порядок отримання земельних ділянок у приватну власність визначено ст.ст. 116, 118, 121, 122, 123 Земельного кодексу України, Закон України «Про Державний земельний кадастр», Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Закон України «Про землеустрій».
З 18 років кожен громадянин України може безкоштовно приватизувати п’ять ділянок землі під різні цілі: будівництво будинку, гаража, на садівництво, особисте сільське господарство і для будівництва дачного будинку. В цілому, українцю можна розраховувати на безкоштовну приватизацію 2,28 га.
Згідно зі статтею 121 Земельного кодексу України, держава може передати громадянинові не більше 2 га для ведення особистого сільського господарства, для ведення садівництва — не більше 0,12 га. На будівництво житлового будинку в місті і селах виділяють різні площі землі: у селі можна одержати не більше 0,25 га, у селищах — не більше 0,15 га, у місті — 0,1 га. Для дачного будівництва у законі передбачено не більше 0,1 га і для гаража — не більше 0,01 га. Безкоштовна приватизація кожного виду земельних ділянок можлива тільки один раз, незалежно від того, чи є земля у членів родини.
Для приватизації землі необхідно знайти вільну ділянку. Для пошуку вільної земельної ділянки ви можете отримати таку інформацію в органах, які уповноважені надавати землі у власність громадян або скористатися Публічною кадастровою картою України. Наступним етапом є підготовка клопотання в порядку ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України та подання його до сільської, селищної, міської ради — щодо земель комунальної власності, які розташовані в межах населеного пункту; до районної державної адміністрації — щодо земель державної власності поза межами населених пунктів; до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та його територіальних органів — щодо земель для ведення особистого селянського господарства або садівництва державної власності поза межами населених пунктів. У клопотанні необхідно зазначити цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. Також, до клопотання обов’язково додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб); у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства необхідно також подати документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Після того, як відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування отримав та зареєстрував ваше клопотання, він зобов’язаний розглянути його у місячний строк і надати або відмовити у наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Підстави для відмови у наданні такого дозволу передбачені ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України.
Наступними етапами у вас буде укладання договору із землевпорядниками та замовлення розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у разі, якщо відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування не надав дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні. Повідомлення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про замовлення розробки проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу. Погодження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та отримання рішення про надання земельної ділянки у власність. І кінцевим результатом є державна реєстрація права власності на земельну ділянку.
У разі виникнення додаткових запитань Ви можете звернутися до фахівців відділу «Козельщинське бюро правової допомоги» Кременчуцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *