Профілактика ниркової патології при артеріальній гіпертензії

Пріоритетним завданням сучасної школи є виховання людей
із високим творчим потенціалом. А реалізувати його можна через науково-дослідницьку діяльність учнів. Цього року науково-дослідницький проєкт на тему: «Профілактика ниркової патології при артеріальної гіпертензії» виконувала учениця 10 класу
Марія Костина (на знімку)

Розглянута в роботі тема є надзвичайно актуальною. Україна в рейтингу здоров’я від ВООЗ посідає 97 місце зі 156, пропустивши вперед не тільки розвинені західні країни, а й усі пострадянські: Білорусь, Росію, Молдову та інші.
Серцево-судинні захворювання є причиною 68% смертей в Україні, і це вдвічі більше, ніж у країнах ЄС. Причиною є не тільки зростаюча бідність населення, погана екологія, стреси, неякісне харчування, а й те, що українці не дбають про своє здоров’я.
Обираючи тему науково-дослідницького проєкту, ми звернулися за порадою до лікаря-терапевта КНП «Козельщинська ЦРЛ» Володимира Олефіра — авторитетного висококваліфікованого спеціаліста з величезним практичним досвідом. Він порекомендував досліджувати саме профілактику захворювань. Ми хочемо висловити йому щиру вдячність за допомогу, яку він надавав при написанні роботи.
Класична нефрологія розглядає появу артеріальної гіпертензії (АГ) як наслідок хвороб нирок. Але за спостереженнями із сучасної клінічної практики наявність артеріальної гіпертензії (АГ) здебільшого є причиною розвитку ниркової патології. За даними дослідження NHANES (Національного центру обстеження здоров’я та харчування) 26% із АГ мають хронічну хворобу нирок (ХХН). Разом із тим, 97% пацієнтів із АГ мають ризик розвитку ХХН.
Тому робота визначає низку профілактичних заходів для попередження ниркової патології при АГ, у тому числі і рекомендації щодо харчування та способу життя.
Правильне харчування та здоровий спосіб життя дуже важливі для профілактики будь-якого захворювання, а особливо АГ та ХХН.
Для профілактики ХХН при АГ доцільно підвищити фізичну активність: робити вправи, сумісні зі здоров’ям та витривалістю серцево-судинної системи (приблизно 30 хвилин, 5 разів на тиждень), досягнення здорової ваги (ІМТ від 20 до 25).
Відмовитися від паління. Нікотин різко підвищує артеріальний тиск (АТ) навіть у завзятих курців. Ефект кожної цигарки триває близько 30 хвилин. Уже на 1-й хвилині після паління АТ підвищується на 15 мм рт.ст., а на 4-й — на 25 мм рт.ст. При однакових рівнях артеріального тиску АГ та ХХН у осіб, які палять, виникає у 2-3 рази частіше, ніж у тих, хто не палить.
Зменшити споживання білка до 0,8 г / кг / добу у дорослих. Зі щоденного раціону слід виключити бульйони на основі м’яса, риби та грибів, бобові, жирне м’ясо, соління, маринади, шоколад, спеції, приправи, гострі соуси. У раціоні слід віддавати перевагу нежирним молочним продуктам, сирим і тушкованим овочам, оливковій олії, сухофруктам, нежирному м’ясу, натуральним сокам, овочевим бульйонам, фруктам, меду, яйцям, крупам, хлібу та макаронам із твердої пшениці.
Щоб нирки працювали як слід, потрібно пити достатньо води. Рідина для нирок — це розчинник для накопичених у тканинах продуктів розпаду і формування сечі. Пити треба регулярно, рівними порціями впродовж усього дня. Доросла людина з вагою 70-75 кг у середньому потребує 2800 – 3000 мл рідини (включаючи всі рідкі страви, напої тощо).
Зменшити споживання солі до <90 моль на добу натрію (що відповідає 5 г хлориду натрію (NaCl)) у дорослих, якщо немає протипоказань.
Тож, можливо, краще все-таки займатися профілактикою, а не лікуванням. І не забуваймо народної мудрості: «Здоров’я кожного — у його руках».

Наталія Череп,
керівник секції «Медицина» МАН
Козельщинського ліцею

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *