У Новій Галещині перепоховають останки трьох бійців

20 квітня під час проведення польових робіт за Новою Галещиною виявили рештки бійців часів Другої світової війни

Невдовзі, 24 квітня, об’єднана група пошуковців ГО «Вічно Живим», що входить у «Союз Народна пам’ять» і музею Військової історії Кременчука (ВіК), виїхала до місця роботи у цей район. До пошуковців приєдналася група добровільних помічників із трьох чоловік. На місце приїжджали поліцейські, які склали необхідні документи щодо виявлення останків загиблих бійців часів Другої світової війни.

«Розчищення останків проводили за всіма правилами археології, благо грунт дозволяв виконати роботу ретельно, як годиться при археологічних розкопках. У першому розкопі знаходився в повний зріст боєць. Каска наскрізь пробита осколком. На виході осколок вибив частину черепа. Біля солдата був протигаз, зубна щіточка, в зогнилому металевому футлярі знаходилися дві великі закриті ковпачками ампули з рідиною. А був також ІПП (індивідуальний перев’язувальний пакет). Ймовірно, в якості оберега, в кишені були три монетки на загальну суму 41 коп (20 + 20 + 1 коп) — 41-й рік. У розкопі було знайдено шинельні і білизняні ґудзики. У кишені було виявлено залишки «корочки» червоного кольору, з ледь помітними буквами «ВКПб», — повідомили пошуковці на сторінці Музею військової історії Кременчука у фейсбуці.

Другий боєць, останки якого виявили цього дня, також був у касці.
«При падінні каска злетіла з голови. Боєць лежав у повний зріст на правому боці. При ньому теж був протигаз, порожня обойма до гвинтівки Мосіна, помазок і знову ж таки «корочки» партквитка», — йдеться у дописі.
У цьому ж розкопі також була знайдена червоноармійська зірочка з пілотки.
Третій боєць був без каски. При ньому був протигаз, скляна фляга без пробки, алюмінієва кружка, кілька довоєнних монеток. Тут же виявили жіночий дугоподібний гребінь, ножиці, ІПП.

«Череп у цього бійця був невеликий і трохи витягнутий. У більшості людей, які спостерігали за розкопками, склалося враження, що це була жінка. У нього (у неї) були перебиті руки, і щоб не возитися з пораненими, німець дострелив бійця пострілом у голову. Всі бійці були без зброї і без взуття. Ймовірно, зброю забрали німці, а взуття зняли місцеві жителі. Так само не було знайдено жодного казанка і жодної ложки. Ймовірно, речмішки, де зазвичай зберігаються солдатські пожитки, перед похованням теж забрали», — зазначають дослідники.
Але найбільшою загадкою для пошуковців стало розташування бійців. Бійці лежали практично по одній лінії — головою у бік залізничного насипу. На перший погляд, лежали у позах, у яких їх наздогнала смерть. Не було жодної гільзи, тільки зотлілі патрони Мосіна. Припускають, що ці люди загинули не під час бою, а, швидше за все, під час артилерійського або мінометного обстрілу.
«На жаль, не вдалося знайти особисті розпізнавальні знаки цих бійців, так само малоймовірно, що серед переданих на експертизу залишків паперів знайдуться «іменні».

У вересні 1941 року бойові дії тут вели дивізії 38-ї Армії. Спочатку вважали, що тут воювали бійці 199-ї стрілецької дивізії, що дислокувалася у Козельщині. Але вивчивши всі документи наших і німецьких частин, що відносяться до цього періоду і до цього району, дійшли висновку, що тут воювали бійці 300-ї СД. Їм протистояли частини 101-ї легкої піхотної дивізії 52-го Армійського корпусу Вермахту. Бойові дії тут велися 12-14 вересня. 14 вересня німецькі частини перейшли у наступ по всій дузі плацдарму від лівого берега Псла до правого берега Ворскли, у загальному напрямку Решетилівка — Полтава. І в цей день німці у багатьох місцях прорвали нашу оборону. Частини 101-ї ЛПД німців розвивали наступ за залізницю на хутір Горбані і далі на Булат. Можливо, що це наш підрозділ висунувся до залізничного насипу, щоб прикрити частини, що утримували насип за залізницею до Козельщини?» — припускають автори посту.Останки загиблих солдат передали працівникам Новогалещинської селищної ради для перепоховання у братській могилі у районі біофабрики. Воно має відбутися до Дня Перемоги.
Але пошукові роботи тут не припинені. Зараз фермер, який обробляє поля, погодився відтермінувати польові роботи на декілька днів. Восени, після збору врожаю, продовжиться дослідження цього поля.

Фото й інформацію взято
зі сторінки Музею військової історії Кременчука у фейсбуці

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *