Пандемія брехні: купи собі ковідний паспорт і — «будь здоровий»

На тлі загального хаосу з вакцинацією народжуються нові шахрайські схеми, а вірус давно перетворився на зручний спосіб для когось покласти гроші у кишеню

Днями, переглядаючи стрічку історій в Іnstаgram, наткнулася на рекламу з продажу міжнародних свідоцтв про вакцинацію і навіть ковідних паспортів, котрі, як ми знаємо, ще офіційно не запустили в Україні.
Про те, що нині повним ходом іде торгівля «липовими» довідками з результатами тестів на коронавірус, я, звісно, чула. Навіть розумію їх актуальність у період відпусток, коли деяким людям зручніше замовити підробні документи для виїзду за кордон, аніж здавати ПЛР-тести. А от такі неприкриті шахрайські схеми з ковід-паспортами відверто здивували: це ж треба дійти до такого маразму, щоби замовляти ще й підробне свідоцтво про власну свідомість! Тобто — придбай сертифікат і «будь здоровий», продовжуй розносити вірус світом.
З цікавості натиснула кнопку «Детальніше» — мене переправило на Телеграм. А там уже ціле листування і купа підписників. Погортавши ще, виявила, що подібних каналів у Телеграмі не один десяток. На одному з них навіть «акцію» пропонують: «Тільки сьогодні… по 2550 грн!» Не уточнювала, якою була ціна до «сьогодні». Натомість подивилася інформацію на цю тему в інтернеті — ну, не можу я нікуди подіти свій подив стосовно прозорості й доступності таких послуг.
Виявляється, в інтернеті ця інформація вже шириться досить давно. Як стверджують аналітики дослідницької групи Check Point Research (CPR), що вивчає кіберзагрози, «липові» сертифікати вакцинації можна нині придбати за 100 доларів. Із березня 2021 року кількість продавців, які використовують розташований на «хмарі» Інтернет-комунікатор Telegram для реклами фальшивих паспортів вакцинації, зросла аж на 257%.
Підроблені європейські паспорти вакцинації (CDC, NHS і EU Digital COVID) теж продають зараз по 100 доларів США. Продавці фальшивих паспортів вакцинації пропонують і підроблені ПЛР-тести на коронавірус, і різні довідки, лікарняні тощо.
За даними CPR, створені у мережевих комінукаторах групи, у яких торгують фальшивими паспортами вакцинації, мають у середньому по 100 тисяч відвідувачів, а деякі навіть понад 450 тисяч. Кількість осіб, яка цікавиться «липовими» сертифікатами про щеплення від ковіду, зросла порівняно з березнем цього року аж на 566% (у березні такі сертифікати продавали по 200 доларів).
До березня більшість фальшивих паспортів вакцинації продавали у так званому даркнеті (тіньова, прихована мережа). Але зараз, каже керівник відділу CPR Одед Вануну, продажі перемістилися у Telegram і WhatsApp, оскільки там набагато легше знайти потенційних покупців. Продавці «липових» сертифікатів вакцинації базуються у США, Великій Британії, Швейцарії, Пакистані, Нідерландах, Італії, Греції, Індонезії, Франції, Україні тощо. Більшість фальшивих паспортів вакцинації купують у Європі.
Вануну наголошує: «Людям важливо розуміти, що спроба отримати вакцину, сертифікат вакцинації чи негативний результат тесту на Covid-19 нелегальними методами є надзвичайно ризикованою. Хакери завжди зацікавлені у ваших грошах, конфіденційній інформації та посвідченні особи для подальшого нелегального використання».
Він також повідомив, що його команда придбала дозу вакцини Sinopharm у продавця за $750 у рамках свого дослідження, але так і не отримала її…
То що ми маємо на другому році боротьби з вірусом? Безконтрольні злочини, на які, на жаль, є попит. Такими безвідповідальними темпами, упевнена, ми швидко «покінчимо» з пандемією. Або вона з нами.

Наталія РОМАНЧЕНКО
Фото-скрін з Телеграм-каналу

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *