Ловіть нову мінімалку, більші пенсії та вищі штрафи; вакцинуйтеся і не йдіть до військкомату

Заробітна плата
З 1 грудня, з Держбюджетом на 2021 рік, розмір мінімальної зарплати становитиме: у місячному розмірі – 6500 грн (тобто на 500 грн більше, ніж було встановлено з 1 січня – 6000 грн); у погодинному розмірі – 39,12 грн (тобто, на 3 грн і 1 копійку більше, ніж було з 1 січня 2021 року – 36,11 грн).
Відтак зміняться деякі показники, що прив’язані до мінімальної зарплати. Зокрема:

 • мінімальний розмір статутного капіталу акціонерного товариства. За статтею 14 Закону України «Про акціонерні товариства» мінімальний розмір статутного капіталу акціонерного товариства становить 1250 мінімальних зарплат, виходячи зі ставки мінімальної заробітної плати, що діє на момент створення (реєстрації) акціонерного товариства. До 1 грудня 2021 року він складав 7 500 000 грн. З 1 грудня цей розмір становитиме 8 125 000 грн;
 • штрафи за порушення законодавства з праці. На їх розмір зміна «мінімалки» посеред року теж  впливає. Якщо до 1 грудня роботодавців за неоформлених працівників і зарплату в «конвертах» штрафували на 10 мінзарплат (60 000 грн) за перше порушення і на 30 мінзарплат (180 000 грн) за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення, — за повторне протягом двох років з дня виявлення порушення, — з початку грудня сума штрафу за перше порушення зросте до 65 000 грн , а за друге — до 195 000 грн. Якщо ви роботодавець і затримали своїм працівникам зарплатню, відтепер замість 18000 грн заплатите 19500 гривень. А не дотримуєтеся мінімальних державних гарантій в оплаті праці — маєте фінансові неприємності не на 12000 грн за кожного працівника, як було, а 13 000 грн.

Прожитковий мінімум, пенсії
Із грудня 2021 року зросли й розміри прожиткового мінімуму для різних верств населення. Зокрема збільшується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1854 до 1934 грн, що є підставою для перерахунку тих складових пенсійних виплат, розмір яких залежить від прожиткового мінімуму.
Насамперед, збільшується розмір мінімальної пенсії за віком для пенсіонерів, які мають повний страховий стаж. Тим непрацюючим пенсіонерам, які мають значний страховий стаж і пенсії, більші за мінімальні, перерахують доплату за понаднормативний стаж, яка визначається у відсотках до розміру прожиткового мінімуму. Зважаючи, що у кожної людини свій напрацьований стаж, то і розмір такого збільшення пенсії у кожного буде різний.
Окрім того, традиційно зростають розміри інших доплат і підвищень до пенсій, які розраховуються у відсотках від встановленого мінімуму, а саме:

 • надбавки до пенсій за особливі заслуги перед Україною, встановлені згідно із Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»;
 • доплати відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань»;
 • щомісячна адресна допомога інвалідам війни та учасникам бойових дій;
 • державна соціальна допомога на догляд інвалідам війни.
  Максимальний розмір пенсії також зросте — з 18540 грн до 19340 грн .
  Крім цього, у грудні відбудеться ще один перерахунок пенсій, оскільки з 1 грудня мінімальна заробітна плата зросте з 6 тис. грн до 6,5 тис. грн. Відтак з цієї ж дати зросте мінімальна пенсія для непрацюючих пенсіонерів старше 65 років (зі стажем роботи 30 років у жінок і 35 років у чоловіків). Пенсія цієї категорії пенсіонерів повинна становити не менше 40 % від мінімальної заробітної плати, тож її розмір  збільшиться з 2400 грн до 2600 грн.
  Усі перерахунки проводяться автоматично, додатково звертатися до органів Пенсійного фонду України пенсіонерам не потрібно.

Електронна зміна місця реєстрації
Реєстрація місця проживання онлайн стане доступною для кожного українця вже зовсім скоро. Основні норми закону набирають чинність з 1 грудня 2021 року — змінити зареєстроване місце проживання онлайн можна буде значно простіше в Дії. Для цього потрібно 10-15 хвилин на заповнення заяви в Дії та онлайн-підтвердження власника житла. З 1 грудня поступово кожен регіон буде переходити на електронну зміну місця реєстрації.
Упровадження послуги спростить від-відування військкоматів для чоловіків. Їм більше не потрібно буде ходити до установи при переїзді кожного разу — військкомати будуть отримувати цю інформацію щоразу автоматично. 
Також новий закон дасть змогу оформлювати пенсію чи медичну допомогу саме за місцем проживання. 
Якщо під час експериментального проєкту скористатися послугою могли тільки українці, які мають ID-картку, то після ухвалення законопроєкту та запуску послуги у всій країні змінити місце реєстрації в Дії зможуть і власники «паспортів-книжечок». 

Побільшало працівників, для яких щеплення — обов’язкові
З 9 грудня набувають чинності зміни до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням. До Переліку увійшли підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади; установи та заклади, що надають соціальні послуги, заклади соціального захисту для дітей, реабілітаційні заклади; підприємства, установи та організації, включені до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави. Отже, перевірте, чи відноситеся ви до названих категорій працівників, і вакцинуйтеся, якщо ви досі цього не зробили і якщо не хочете, щоб вас відсторонили від роботи.

свята у грудні
1, Ср — День працівників прокуратури;
3, Пт — Міжнародний день людей з інвалідністю;
5, Нд — День працівників статистики;
6, Пн — День Збройних Сил України
7, Вт — День місцевого самоврядування
12, Нд — День благодійництва;
12, Нд — День Сухопутних військ України;
14, Вт — День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
15, Ср — День працівників суду;
17, Пт — День працівника державної виконавчої служби;
19, Нд — День адвокатури;
22, Ср — День енергетика;
24, Пт — День працівників архівних установ;
25, Сб — Католицьке Різдво Христове.

Джерела: 
kadrovik01.com.ua, ligazakon.ua, pfu.gov.ua, zakon.rada.gov.ua

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *