Старт податкової реформи, зростання зарплат, пенсій, виплат і цін, нововведення для ФОПів

Нове в оподаткуванні
З 1 січня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» від 30.11.2021 р. №1914-XI. Окремі його норми вже діють із 22.12.2021 р., деякі — почнуть діяти з першого березня та першого липня 2022 року.
Цей документ передбачає індексацію ставок деяких податків, зміну підходів до оподаткування ПДВ і акцизним податком тютюнових виробів і рідин для електронних сигарет, пива, а також рентною платою за користування надрами для видобування руд заліза. Також документ передбачає підвищення окремих ставок екологічного податку, запровадження мінімального податкового зобов’язання як податку з потенційно можливого мінімального доходу з земельної ділянки сільськогосподарського призначення. Крім того, для великих платників передбачено встановлення податків обмеження на перенесення від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств минулих років.

Коли тверезість — вигідна…
З 1 січня 2022 року в Україні здорожчає алкоголь — згідно із законопроєктом №5600, який ухвалила Верховна Рада. Зокрема, пиво міцністю 8% буде коштувати на 2,1 грн більше. Законом №5600 запроваджуються нові правила розрахунку «пивного акцизу», який відтепер опиратиметься на кількість етилового спирту у напої. Згідно із законом, пиво оподатковуватиметься за ставкою 59,82 грн за 1 л етилового спирту, витраченого на його виробництво. Таким чином пиво міцністю 4% подешевшає на 39 копійок, а пиво міцністю 8% — здорожчає на 2 грн 1 копійку. Для інших видів алкоголю акцизний податок (непрямий податок, що накладається на момент виробництва на товари масового споживання всередині країни) підвищується на 5%.

Ціна тепла
За прогнозами самого Кабінету міністрів, у 2022 році ціна газу може здорожчати на 13% (з можливою похибкою у +/- 3%). Як стверджують, зростання пов’язане зі світовою тенденцією до здорожчання. У той же час за консенсус-прогнозом, вартість газу повинна зрости аж на 20%.  На думку експертів, підвищення ціни на блакитне паливо варто очікувати й у 2023-2024 роках:

  • у 2023 році природний газ здорожчає на 7,5%;
  • у 2024 році — на 10%.

Ціна труби
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), опублікувала проєкт рішень щодо затвердження тарифів на розподіл газу у 2022 році. Відповідний проєкт постанови про нові тарифи оприлюднений на сайті регулятора. Відповідно до нього, від 1 січня 2022 року розподіл газу в Україні може здорожчати у середньому на 4,1%. Проте, як наголошують у НКРЕКП, тарифи зростатимуть неоднорідно. Найбільші тарифи будуть для «Чернівцігаз» — 2,14 грн за куб. м, а найменші, запропоновані для споживачів: «Київгаз» — 0,32 грн за куб. м, «Харківміськгаз» — 0,43 грн за куб. м, «Кременчукгаз» — 0,46 грн за куб. м.

Більше отримаєш — більше й заплатиш
Від 1 січня розмір мінімальної зарплати складатиме 6,5 тис. гривень, а прожитковий мінімум — 2 393 гривні. Відповідно до цього будуть збільшені єдиний соціальний внесок і єдиний податок. 
Через підвищення мінімальної зарплати зросте податок на нерухомість. Загальна ставка для всієї країни — не більш, ніж 1,5% від мінімальної зарплати за кожен квадратний метр, тобто зайвий «квадрат» обійдеться у 97,50 грн. Податок накладають на ту площу, яка перевищує «норму» — 60 кв. м для квартири та 120 кв. м — для приватного будинку.

ФОПи, хто ще не придбав касовий апарат?
Від 1 січня 2022 року всі ФОПи 2-4 групи, незалежно від виду їхньої діяльності та рівня доходу, муситимуть користуватися касовими апаратами. Це нововведення торкнеться інтернет-магазинів, ресторанів, кафе, турагенцій, готелів, крамниць, магазинів ювелірних виробів тощо. Тож тим підприємцям, які ще не мають касового апарату, потрібно буде купити й зареєструвати нове обладнання, а також навчитися користуватись ним.
Невстановлення касових апаратів відповідними групами ФОПів загрожує сплатою штрафів у розмірі 100% від проданої продукції. Якщо порушення буде зафіксовано вдруге, то сплата штрафу становитиме 150% від вартості проданої з порушенням продукції. Водночас, зазначимо, що наразі податкова зобов’язалася не штрафувати підприємців до завершення карантину.
Крім того, для підприємців від 1 січня зміниться розмір сплати єдиного соціального внеску та єдиного податку, на рівень яких впливають розмір мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму.
Так, для ФОП 1-ї групи ЄСВ від 1 січня становитиме 1430 гривень; єдиний податок — 248,1 грн. — не більше 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2022.
Для ФОП 2-ї групи ЄСВ становитиме 1430 гривень; єдиний податок — 1300 гривень — 20% від мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня 2022 року.
Для ФОП 3-ї групи ЄСВ становитиме 1430 гривень; єдиний податок — 5% доходу, або 3% доходу та ПДВ.

Кому збільшать пенсії?
Від січня в Україні відбудеться перерахування пенсій для ліквідаторів та постраждалих від Чорнобильської катастрофи. Це стосуватиметься майже 40 тисяч пенсіонерів.
Мінімальні виплати збільшать для:

  • тих, хто отримав першу групу інвалідності — до 6000 грн.;
  • тих, хто одержав другу групу інвалідності — до 4800 грн;
  • тих, хто одержав третю групу інвалідності — до 3700 грн.
    Крім того, у січні заплановане підвищення пенсій на 9% для жінок, що народилися до 1962 року.

Термін дії COVID-сертифікатів
Заступниця міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Марія Карчевич повідомила, що із 10 січня 2022 року Європейський Союз скоротить термін дії COVID-сертифікатів.
Відповідне рішення стосуватиметься насамперед іноземних цифрових документів, які були видані у країнах ЄС і підтверджують повний курс щеплення від коронавірусної хвороби.
Термін дії COVID-сертифікатів наразі становить 365 днів. Його скоротять до 270 днів.
Карчевич додала, що українські COVID-сертифікати станом на грудень 2021 року визнають 55 країн світу. У 2022 році, за словами заступниці міністра, цей перелік збільшиться до 80 країн.

Свята у січні
На початку Нового 2022 року українці відпочиватимуть три дні: від 1 до 3 січня. Неробочими також будуть вихідні від 7 до 9 січня, тому що Різдво Христове припадає на п’ятницю. Отже, офіційно святкуємо:
1, Сб — Новий рік;
7, Пт — Різдво Христове;
22, Сб — День Соборності України;
27, Чт — День пам’яті жертв Голокосту;
29, Сб — День пам’яті Героїв Крут.

Бажаємо радісних зимових свят! Проведіть їх приємно і з користю.

Джерела: buh.ligazakon.net, zakon.rada.gov.ua, АgroРolit.com, tsn.ua, Еспресо.TV

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *