Ми вели справедливу війну

Іван Бордюг

Нацистська Німеччина на чолі з Гітлером розпочала Другу Світову війну 1 вересня 1939 року. Першою була окупована Польща; у 1940 році — Франція, Австрія; у квітні 1941 — Югославія, Греція. На Радянський Союз Німеччина напала 22 червня 1941 року без оголошення війни.
У перші місяці війни Червона Армія зазнала великих втрат у живій силі і бойовій техніці. За 4 місяці війни гітлерівці захопили Молдавію, Білорусію, Україну і велику територію Росії. За 3,5 місяця дійшли до Москви. Почалася евакуація промисловості на схід. Близько 1500 заводів було евакуйовано в Сибір і на Урал, а вже у 1942 році було випущено 21 тисячу нових літаків і 24 тисячі танків Т-34.
Гітлер планував закінчити війну з Росією у жовтні 1941 року. Але у грудні 1941 року армія під командуванням генерала Г.К.Жукова розгромила відбірні німецькі війська, які рвалися до столиці СРСР, і відкинула загарбників на 250 кілометрів. Уперше з початку Другої Світової війни фашисти зазнали поразки під Москвою. Під час наступальних боїв у грудні 1941 року по квітень 1942 року радянські війська звільнили від окупантів велику територію Московської, Тульської, Орловської та Бєлгородської областей.
У кінці червня 1942 року гітлерівське командування розпочало великі наступальні бої, щоб захопити Сталінград, Кавказ і нафтові райони Росії. У листопаді 1942 року фашисти захопили Сталінград і частину Кавказу. Та радянські війська не тільки зупинили натиск ворога, а й оточили під Сталінградом 330-тисячну армію, яку тримали більше двох місяців в облозі й розгромили повністю. Бої закінчились 2 лютого 1943 року. Було взято в полон 91 тисячу солдат, 2500 офіцерів, 5 генералів, включаючи генерал-фельдмаршала Паулюса, командуючого 6-ю армією Вермахту. Генерали сказали, що війна Росію програна. На полі битви зібрали132 тисячі трупів німецьких солдатів, які померли від холоду і голоду, — німецька армія не мала достатньо теплого одягу.
Після поразки під Сталінградом у липні 1943 року німецьке командування розпочало великі наступальні бої на Курській дузі, але ворог не зміг прорвати оборону радянських військ. Не врятували фашистів навіть нові танки «Тигри», «Пантери» й установки «Фердинанд», які вперше з’явились у танковій битві під Прохорівкою Бєлгородської області. З цього моменту фашистські війська розпочали відступ на всіх фронтах.
Радянські війська форсували Дніпро і вели бої на правобережній Україні. Київ звільнили 6 листопада 1943 року. 23 вересня 1943 року звільнили Полтаву.
Україна перебувала три роки в окупації — з липня 1941 до жовтня 1944 року.
Мені довелося брати участь у бойових діях на Правобережній Україні, в Молдавії, Румунії, Польщі, Німеччині. Брав участь і в Берлінській операції зі взяття столиці Німеччини Берліна. Пройшов з боями від Дніпра до Ельби. 1 травня 1945 року в Берліні був тяжко поранений у грудну клітку. Лікувався в госпіталях більше 1 року і виписався з госпіталю інвалідом 2 групи.
Цю Перемогу ми здобули завдяки великій дружбі людей багатьох національностей тодішнього СРСР, великому патріотизму як на фронтах, так і в тилу.
Жодна капіталістична держава Європи не змогла встояти проти фашистської армії, а ми вистояли і перемогли, бо вели справедливу війну, захищали свою Батьківщину, свою землю, свої міста й села. Ми не тільки розгромили німецьку армію, а й звільнили країни Європи від фашистського поневолення.
Світла пам’ять і слава солдатам, офіцерам, які загинули в боях з фашизмом.

Іван БОРДЮГ,
учасник бойових дій Другої Світової війни
смт Козельщна
Фото Івана КРАВЧЕНКА

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *